úterý 7. dubna 2020 Heřman / Hermína

Západočeská univerzita získala institucionální akreditaci pro 11 oblastí vzdělávání

Národní akreditační úřad (NAÚ) udělil Západočeské univerzitě (ZČU) institucionální akreditaci pro 11 zásadních oblastí vzdělávání na deset let. V jejich rámci si univerzita může sama schvalovat a upravovat studijní programy, které budou pružněji reagovat na potřeby praxe a regionální specifika. Novinářům to řekl rektor Miroslav Holeček. Podle něj jde o důležitý mezník pro další rozvoj plzeňské školy, která akreditaci připravovala přes dva roky.

ZČU má akreditaci pro: Ekonomické obory; Elektrotechniku; Filozofii, religionistiku a teologii; Informatiku; Kybernetiku; Politické vědy; Sociologii; Strojírenství, technologii a materiály; Tělesnou výchovu a sport, kinantropologii (věda o pohybu člověka); Umění a Vědy o zemi. "Ve všech 11 oblastech se jedná o bakalářský stupeň studia, v osmi také o stupeň magisterský a ve čtyřech oblastech bylo akreditováno také studium doktorské," uvedl rektor ZČU. Uvedené oblasti vzdělávání pokrývá výukou sedm z devíti fakult - aplikovaných věd, elektrotechnická, strojní, ekonomická, filozofická, pedagogická a fakulta designu a umění.

"Udělení institucionální akreditace všem třem technickým fakultám pro všechny stupně studia potvrdilo naší silnou pozici v technických vědách," řekl rektor. Podle něj je také skvělým úspěchem, že fakulta filozofická získala akreditaci pro tři oblasti, všechny pro bakalářský i magisterský stupeň studia. Silné postavení prokázala také fakulta designu a umění, která má akreditaci pro oblast Umění pro stejné stupně studia.

"Udělení institucionální akreditace je důkazem toho, že jsme univerzitou s kvalitním, funkčním vnitřním prostředím a dobře nastavenými interními procesy, která je připravena autonomně schvalovat studijní programy," řekl rektor. NAÚ vyjádřil, že vzdělání splňuje nejpřísnější měřítka kvality.

O vzniku, změnách i rušení studijních programů bude teď rozhodovat Rada pro vnitřní hodnocení ZČU, která bude dohlížet na kvalitu. Větší autonomie přinese možnost pružněji reagovat na potřeby praxe, připravovat specifické mezioborové programy a programy s regionálními specifiky. Rektor je velkým propagátorem interdisciplinarizace oborů, jejíž prvky už se na ZČU objevují. Škola například připravuje program s interdisciplinárními prvky v angličtině, který má lákat studenty z Evropy.

První regionální univerzitou, která institucionální akreditaci získala, byla v loni v září Univerzita Pardubice, tehdy jako čtvrtá česká veřejná vysoká škola. Vůbec první ji získala Univerzita Karlova loni v březnu, následovaly Masarykova univerzitě v Brně a Univerzita Palackého v Olomouci. Nový typ akreditace zavedla od letošního roku novela vysokoškolského zákona z roku 2016.

Autoři | Foto ZČU

Štítky ČR, školy, vysoké, ZČU, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.