Počasí dnes23 °C, zítra22 °C
Pátek 2. června 2023  |  Svátek má Jarmil

Nového rektora ZČU se nepodařilo zvolit ani ve druhém kole. Není jasné, kdo Západočeskou univerzitu v Plzni povede

Ani ve druhém kole se nepodařilo zvolit nového rektora Západočeské univerzity v Plzni (ZČU). Zatím tedy není jasné, kdo se od 1. března 2023 postaví do jejího čela. Ve volbě zatím žádný ze dvou kandidátů na rektora nezískal potřebnou nadpoloviční většinu hlasů členů Akademického senátu ZČU. Šanci teď dostanou i případní další kandidáti.

„Bude proto vyhlášena opakovaná volba, pro kterou se budou podávat nové návrhy na kandidáta na rektora. Termín druhé volby bude stanoven v nejbližších dnech. Proděkan Fakulty strojní Milan Edl obdržel od senátorů v prvním i druhém kole 28 hlasů, proděkan Fakulty elektrotechnické Jiří Hammerbauer získal v prvním kole 24 hlasů, ve druhém pak 26,“ informovala mluvčí ZČU Šárka Stará.

Pro zvolení nového rektora přitom bylo potřeba získat nadpoloviční většinu hlasů osmapadesátičlenného Akademického senátu ZČU, tedy nejméně 30 hlasů. „Vzhledem k tomu, že nikdo z kandidátů neměl v prvním ani druhém kole první volby dostatečnou podporu, uskuteční se, jak stanoví jednací řád Akademického senátu ZČU, opakovaná volba. Pro ni se podávají nové návrhy na kandidáta na rektora. Návrhy podané v první volbě se stávají neúčinnými. Termín druhé volby bude stanoven v nejbližších dnech,“ vysvětlila mluvčí ZČU.

Akademický senát ZČU volí rektora ZČU, který nastoupí po současném rektorovi Miroslavu Holečkovi. Ten vedl univerzitu dvě po sobě jdoucí funkční období, znovu kandidovat už proto nemohl. Zvoleného kandidáta na rektora jmenuje do jeho funkce prezident republiky, jeho mandát potrvá čtyři roky, od 1. března 2023 do konce února 2027.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Západočeská univerzita v Plzni

Štítky Západočeská univerzita v Plzni, ZČU, volba rektora, nový rektor ZČU, volby, Miroslav Holeček

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.