úterý 11. srpna 2020 Zuzana

V Plzni snesli hvězdu z bývalého KV KSČ, "zúčtovali" s komunismem

Stovky lidí v Plzni přišly symbolicky zúčtovat s komunistickým režimem. Sledovaly, jak z bývalého sídla krajského výboru KSČ v Plzni, které je už 12 let opuštěné, snímali hasiči za zvuku budovatelských písní asi čtyřmetrovou rudou hvězdu. Téměř 30 let ležela na střeše. Šlo o hlavní část oslav 30. výročí listopadu 1989 v Plzni. Budova na Americké třídě je už týdny polepená a pomalovaná hesly, které nesla koncem roku 1989. Hvězda nepůjde do šrotu, ale zřejmě skončí v kreativní zóně DEPO2015.

Už odpoledne se v Křižíkových sadech pod galerií Masné krámy objevila další velká rudá hvězda, obalená v bílém sametu, z něhož vyčnívaly rudé hroty. Šlo o performanci Jaroslava Bárty. "Tento samet, ač je měkký, měl by být zároveň silou, abychom my, tím, že jsme svobodu získali, měli i větší hrdost na to, že toto úsilí můžeme bránit," řekl autor. Dodal, že by si v žádném případě nepřál odhalení hvězdy.

V Plzni i celém kraji oslavovaly tisíce lidí na besedách, výstavách, vzpomínkových setkáních, koncertech a divadelních představeních. Happening Cesta svobody začal ráno modlitbou svobody a končil večer v Divadle J. K. Tyla ukázkami tvorby z doby normalizace.

V Plzni vzpomínali hlavně herci, studenti, zakladatelé Občanského fóra a škodováci, kteří svým příchodem na náměstí podle všech diskutujících definitivně tehdejší režim zlomili. Generální stávku tehdy podpořily tisíce dělníků z celkem 30 tisíc zaměstnanců. "Praha včetně Václava Havla se hodně zajímala o to, co se děje ve Škodovce," řekl Josef Bernard, dnešní hejtman, jeden ze tří hlavních škodováckých vůdců.

Podle jeho tehdejšího kolegy Ivana Čiháka bylo chybou, že zlo nebylo jasně definováno a potrestáno. "Nikdo nemyslí tábory pro komunisty, ale lidé, kteří se provinili, měli být aspoň morálně odsouzeni," řekl. Velmi rád je svobodným člověkem, ale má obavu z dalšího vývoje. Bernard dodal, že země teď čelí dosud největšímu nátlaku, aby se odvrátila od prozápadního a prodemokratického směřování. Vyzval lidi, aby nepodlehli a postavili se starým strukturám.

Na večerní demonstraci Zvonit klíči nestačí! Jdeme dál, kterou pořádala občanská síť ProHnutí, přišla asi tisícovka lidí, hlavně mladých. Častým tématem řečníků z řad aktivistů, nikoli politiků, byla kremelská hrozba. "Právě dnes, 30 let od pádu ruského imperialismu v Evropě, musíme zůstat jednotní a silní. Teď opravdu není čas nadávat si do sluníčkářů a pseudovlastenců. Už zase jsme jenom my a oni. A já si přeju, abychom to byli my, my Češi," zazněl vzkaz Alexandry Alvarové z Vancouveru. Jan Valdman z ProHnutí apeloval na účastníky, aby vytrvale mluvili se svým okolím, nebáli se ukázat svůj názor a podpořili nezávislá média. "Nebojte se veřejně nosit symbol svého nesouhlasu, třeba placku na kabátě nebo samolepku na autě. Nejdůležitější ale je, aby příští volby dopadly lépe, aby se do Sněmovny dostalo více zástupců demokratických stran," dodal.

Autoři | Foto Martin Pecuch

Štítky ČR, správa, historie, zábava, komunismus, 1989, Plzeň, 2.VERZE, FOTO, AUDIO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.