Zelené střechy jsou čím dál populárnější. Kromě toho, že dobře vypadají mají i praktické výhody jako je snížení okolní teploty a zadržování vody. Plzeňané mohou narazit na řadu objektů, kde se tyto zelené plochy nachází. Jde například o zastávky hromadné dopravy, Palubu Hamburk u hlavního vlakového nádraží, fakultní nemocnici nebo jednu z největších zelených střech v republice na vozovně na Slovanech. Nyní se mohou zazelenat i střechy plzeňských škol a školek, a to díky grantové výzvě Nadačního fondu Zelený poklad.
Úterý, 9. listopadu 2021, 11:00
Hned dvě zastávky hromadné dopravy v Plzni zezelenaly. Cestující na ně narazí mezi kruhovými objezdy u Velkého boleveckého rybníka ve stanicích Nádraží Bílá Hora. Na tomto místě vznikly v rámci výstavby východního okruhu, který odvedl dopravu mimo...
Zmírňují přehřívání uvnitř objektů, zlepšují mikroklima a celkově napomáhají k zadržování srážkové vody. To je výčet hlavních výhod zelených střech, které v západočeské metropoli nabývají na oblibě. Díky grantové výzvě Ani kapka nazmar mohou získat školy a školky až 300 000 korun na realizaci vegetační plochy na střeše objektu.
„Právě teď nabízíme školkám a školám významnou pomoc. Na naše náklady jim zprostředkujeme statický posudek – zda a případně jaký druh zelené střechy bude možný. Následně je možné zažádat do zmíněné grantové výzvy na samotnou realizaci střechy, u větších projektů i po etapách. Je to velká příležitost i pro zřizovatele a střechy, které vyžadují rekonstrukci,“ vysvětluje Václav Čubr ze sdružení ENVIC, které v této věci s fondem spolupracuje.
Na zelené střechy narazíte v Plzni už poměrně hojně. Například ozelenění Onkologického pavilonu Fakultní nemocnice Plzeň získalo před časem dokonce ocenění v soutěži o nej zelenou střechu. Plocha na střeše nemocnice nabízí 5 600 metrů čtverečních zeleně a míst k odpočinku.
Mnohem větších rozměrů dosahuje střecha nové vozovny na Slovanech, kde jde o úctyhodných 13 500 metrů čtverečních. Místo zelené ale půjde spíše o fialové odstíny, neboť jsou tam vysázené rozchodníky, jež vydrží i horší klimatické podmínky, nepotřebují příliš vody a jsou zkrátka bezúdržbové. Naopak voda, kterou střecha zachytí bude využívána k mytí tramvají.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.