Počasí dnes9 °C, zítra9 °C
Středa 17. dubna 2024  |  Svátek má Rudolf
Bez reklam

Nové lavičky z recyklované stavební a demoliční suti testuje první plzeňský městský obvod

Ve vnitrobloku domů v Brněnské 6 a 8 na plzeňském sídlišti Vinice přibyly nové originální lavičky ze směsi betonu a recyklované stavební a demoliční suti a sedákem z recyklovaného plastu. Lavičky jsou pro své okolí zajímavým designovým prvkem a podle výrobců mají delší životnost než ty obyčejné. Ve vnitrobloku na Vinicích se jejich umístěním navíc vyřešil problém s nepřehledným parkováním aut na chodníku.

Když se v této části města před lety rekonstruovala komunikace, původně se počítalo s tím, že na prostranství mezi vchody bude stání pro kontejnery, což ale zdejší obyvatelé odmítli. V místě pak ovšem začala parkovat auta, která sem najížděla na chodník, a lidé je museli obcházet. Vedení obvodu proto přišlo s nápadem umístit sem lavičky. Lidé zde tak nyní mohou posedět.

Každá lavička je originální a svým způsobem jde o umělecké dílo. Zajímavá je také myšlenka, s níž tento městský mobiliář vzniká. Pojí se totiž s úsporou přírodních zdrojů a snížením environmentálních dopadů betonových výrobků na životní prostředí. „Stavební a demoliční suť totiž nekončí na skládce, ale stane se součástí nového výrobku, v němž nahradí přírodní kamenivo a písek,“ uvedla starostka prvního městského obvodu Helena Řežábová (ODS), pod jejíž gesci spadá životní prostředí. Drť z cihel, střešních tašek, keramiky apod. zaručuje jedinečný vzhled pro každý vyrobený kus.

Když betonové výrobky doslouží, je možné je stejným postupem zase dále zpracovat pro výrobu nových prvků. Plastové desky, které jsou do laviček zapuštěné jako sedáky, se vyrábějí z jednoho druhu plastu, což zaručuje, že jsou také recyklovatelné, čímž se prodlužuje i jejich životnost. Nekonečný recyklační cyklus naplňuje principy oběhového hospodářství a přispívá ke snížení emisí oxidu uhličitého. Zajímavostí je, že odpad pochází přímo z dané obce. Plzeňské lavičky tedy obsahují recyklovanou suť přímo ze západočeské metropole.

V prvním plzeňském městském obvodu jde o druhé místo, kam byly tyto lavičky umístěny. V závěru loňského roku se hned čtyři objevily před 34. základní školou v Gerské ulici, kterou navštěvuje téměř pět set žáků. Stejně jako na Vinicích byl i k těmto lavičkám umístěn odpadkový koš ze stejného materiálu.  Obvod vyšlo pořízení jedné recyklované lavičky zhruba na deset tisíc korun. Pokud se tento mobiliář osvědčí, první městský obvod jej pořídí i na další místa, ve hře jsou například dětská hřiště.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Tisková zpráva | Foto MO Plzeň 1

Štítky lavičky, recyklovaný materiál, sídliště Vinice, suť, městská část, Vinice, Helena Řežábová, ODS

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nové lavičky z recyklované stavební a demoliční suti testuje první plzeňský městský obvod  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.