Počasí dnes23 °C, zítra27 °C
Pondělí 29. dubna 2024  |  Svátek má Robert
Bez reklam

Soud projednává případ popálené Natálky a dalších dvou dětí, obžalobu si vyslechly dvě vedoucí tábora

Případem tří dětí, které při chemickém pokusu během letního příměstského tábora utrpěly popáleniny se začal zabývat rokycanský okresní soud. Žalobu za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti si vyslechly dvě vedoucí tábora. Nejhorší zranění utrpěla při výbuchu tehdy šestiletá Natálka Černá, měla popáleniny na 43 procentech těla.

V srpnu 2019 na příměstském táboře prováděly vedoucí s dětmi chemický pokus, tak zvaný faraonův had. Při něm vzplál technický líh a trojici dětí způsobil popáleniny. Vedle Natálky oheň popálil ještě osmiletého chlapce a stejně staré děvče. Oproti Natálce se však jednalo o zranění menšího rozsahu. Obžalovaným vedoucím tábora hrozí až čtyřleté vězení. Soud bude pokračovat v červenci.

Osmačtyřicetiletá hlavní vedoucí tábora, na němž bylo 23 dětí, odmítla u soudu vypovídat. Druhá, jednačtyřicetiletá obžalovaná soudu průběh kritického dne popsala. "Mně je velmi líto, že se celá situace stala, že se děti na táboře zranily. Ale cítím se nevinna," prohlásila u soudu.

Ženy vedly příměstský tábor v duchu komiksu Čtyřlístek. Páteční chemický pokus s faraonovým hadem měl být vyvrcholením dne i závěrečnou akcí tábora. Při pokusu se smíchá cukr se sodou, směs se vsype do popela, polije lihem a zapálí. Při hoření se formuje tělo pěnového hada. Obě vedoucí pokus znaly z dřívějšího školení, vypověděla obžalovaná. Je to podle ní pokus, který se běžně provádí i ve školách.

Děti byly rozdělené do pěti skupinek, každá prováděla pokus zvlášť. Z důvodu co největší bezpečnosti se vedoucí rozhodly ho provést venku. Děti pouze zamíchaly sodu s cukrem, lití lihu i zapalování měly na starosti vedoucí. Napoprvé se ale pokus uspokojivě nepovedl, ženy se proto rozhodly ho zopakovat, popsala u soudu mladší obžalovaná. Podle svých slov zkontrolovala, že směs po předchozím pokusu už zchladla, a špejlí na ní propíchla ztvrdlou krustu. Žaloba ale tvrdí, že mezi pokusy nebyl dostatečný časový odstup a že výpary ethanolu vzplály od nevyhořelých uhlíků z předchozího pokusu.

Ve chvíli, kdy oheň zasáhl děti, byla mladší obžalovaná podle svých slov otočená zády. Pak prý viděla, jak kolegyně nesla šestiletou dívku, obě se snažily držet hořící oděv od jejího těla a sundat ho z ní. Jedna z žen běžela pro připravenou hadici s vodou. "Neumím si vysvětlit, jak se neštěstí stalo," uvedla obžalovaná. Podle její výpovědi dodržovaly obě vedoucí bezpečnostní opatření a děti neustále upozorňovaly, aby si držely odstup. Děti měly i brýle, které se používají ve školních laboratořích.

Rodiny popálených dětí se přihlásily s nárokem na odškodnění. Nejvíc požaduje rodina nejvážněji zraněné dívky, která chce odškodné 6,5 milionu, zdravotní pojišťovna nárokuje škody za 1,4 milionu.

Výbuch nejvíce zranil a doživotně poznamenal Natálku

Nejhorší zranění utrpěla při výbuchu tehdy šestiletá Natálka Černá, měla popáleniny na 43 procentech těla. Lékařům se holčičku podařilo zachránit, i když její šance na přežití nebyly velké. Od té doby absolvovala autotransplantaci kůže na 26 procentech těla a celkem 14 operací a převazů v celkové anestezii. Učila se znovu chodit, další zákroky ji ještě čekají a dlouhá popáleninová léčba pokračuje.

V nemocnici pobývala Natálka od 23. srpna 2019 až do 20. listopadu 2019. Od té doby je v domácím léčení. Zákroky se od té doby dějí už ambulantně. Včetně laserových zákroků, které se ale provádějí v celkové anestezii na soukromé klinice. Rozsah jejích zranění je strašlivý, holčička je zmrzačená od kolenou po hlavu. Netknutá má vlastně jen lýtka. Ze zad, zadečku a zadní strany stehen jí byly odebrány kožní štěpy. I tyto odběrové plochy jsou obrovské a zjizvené.

Dále má Natálka špatnou hybnost pravé ručičky, jemná motorika na tom není také dobře. Kvůli hluboké popálenině na bříšku a uvolnění svalstva se Natálce kroutí nožičky, přišla o mnoho svalstva a tkáně. Čeká ji celoživotní rehabilitace a celoživotní péči o jizvy. Pokud laserová terapie nezabere, tak hrozí nářezy, protože s ní ty jizvy nerostou. Má transplantovanou část obličeje a jizvy jí mohou začít deformovat obličej.

Maminka šije Natálce speciální oblečení, ve kterém se nepotí a které chladí, jedná se o materiály, ve kterých lze přečkat i letní horka, ale také jsou neuvěřitelně drahé. „Je oblečená v roláku od krku až po prsty. Nesmí se dostat na slunce. Přišla také o vlásky, má místo, kde ji nikdy ani neporostou. Přišla o kus ucha, které ji dodělávali. Uhořel jí lalůček, náušničky jsme nastřelovali znovu. Měla popálené plochy i na hlavičce. Kůže z vlasové části hlavy, byla transplantována na obličeji. Je to šílené a bohužel realita,“ popsala loni pro náš web zranění své dcery maminka Šárka Černá. 

Pokud by chtěl někdo Natálce přispět na její další léčbu, může poslat příspěvek na transparentní účet číslo 4100329063/0800

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Richard Beneš / Šárka Černá

Štítky popálená Natálka, chemický pokus, příměstský tábor, boj o život, plastická operace, transplantace, léčba, soud, obžaloba, ublížení na zdraví, nedbalost, popálenina, úraz

Soud projednává případ popálené Natálky a dalších dvou dětí, obžalobu si vyslechly dvě vedoucí tábora  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.