čtvrtek 1. října 2020 Igor

Paměť národa v Plzni připravila výstavy a projekty k roku 1989

Výstavy a krátký film připravila na podzim pro pět měst Plzeňského kraje plzeňská pobočka projektu Paměť národa. Venkovní nebo interiérové expozice připomenou v Plzni, Přešticích, Domažlicích a v Plané události a vzpomínky pamětníků na rok 1989 i na další důležité milníky 20. století. Sušice si nechala vyrobit desetiminutový film se vzpomínkami dvou pamětníků na události listopadu 1989 v městě. Kromě měst Paměť národa spolupracuje i s Plzeňským krajem, řekla dnes ředitelka pobočky Markéta Čekanová.

Do celorepublikové kampaně Nezapomeňme se zapojilo 35 měst, z toho pět v Plzeňském kraji. Největší projekt připravuje Plzeň, která 17. listopadu uspořádá celodenní happening připomínající 30 let od sametové revoluce. Paměť národa na objednávku města a kraje připravila 40 venkovních panelů s 38 příběhy pamětníků. "Polovina jsou lidé z Plzně a polovina ze zbytku kraje. Příběhy jsou různorodé - 13 se týká přímo roku 1989, ale jsou tam také příběhy z války, z plzeňské vzpoury po měnové reformě v červnu 1953, vzpomínky z emigrace, z roku 1968, z politických procesů, z normalizace, vzpomínky skautů či sokolů," přiblížila Čekanová. Výstava bude na náměstí od 28. října do 28. listopadu.

Přeštice budou mít výstavu se čtyřmi příběhy z roku 1989, z toho dva lidé jsou místní občané. Domažlice nabídnou venkovní výstavu se dvěma příběhy z roku 1989 a s jedním vyprávěním z Chodska z roku 1938 po vyhnání českého obyvatelstva z pohraničí. Výstava v Plané představí čtyři příběhy z Tachovska z 20. století. Plzeňská Paměť národa za dva roky zaznamenala stovku různých vzpomínek pamětníků.

Po celé republice se také 17. listopadu v 17:11 symbolicky rozezní zvony. "S myšlenkou přišel starosta Sušice Petr Mottl, oslovili jsme města v celé republice i Českou biskupskou konferenci, takže by se měly například rozeznít zvony katolických kostelů," řekla Čekanová. Kromě toho dodá Paměť národa zapojeným radnicím krátkou úvodní nahrávku s autentickými zvuky z listopadu 1989. Bude tam například ukázka písní, které se zpívaly na náměstích, nebo skandování z Národní třídy, řekla Čekanová.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, historie, výtvarné, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.