Povídají si s pacienty i rodinami, kterým poskytují psychickou podporu v době, kdy jejich blízcí bojují s vážnou nemocí. Nemocniční kaplany mají nově krajské nemocnice v Rokycanech a Domažlicích. Právě na Chodsku působí farář Wojciech Pelowski, který do nemocnice dochází jako sanitář a příležitostně slouží i u covidových lůžek. Kromě toho pomáhá jako knihovník či tlumočník.
Prostředí Domažlické nemocnice už kaplan z nedaleké Kolovče dobře zná. Loni tam přišel pomáhat jako dobrovolník a působil jako sanitář na lůžkových odděleních. Když měl chvilku čas, povídal si s pacienty, za kterými nemohly kvůli koronaviru přicházet návštěvy.
„Řada nemocných neviděla své blízké během jarní, ale i té současné vlny pandemie třeba týdny. Je důležité vzít je za ruku, popovídat si s nimi. Pro mě i zdravotníky je pandemie děsivá. Nikdy jsem to nezažil, ani nikdo z lidí v nemocnici. Umírali a umírají tu lidé, kteří žijí vedle nás. Některé jsem držel za ruku a prosil, aby se za nás tam nahoře přimluvili,“ popisuje Wojciech Pelowski.
Většinu týdne působí na své farnosti v nedaleké Kolovči, pod kterou spadají i další obce a menší kostelíky. Kaplan do nemocnice dochází v úterý a ve středu. Na přání pacientů nebo jejich blízkých přijde i v jiné dny podle možností. Kromě toho dál působí i jako sanitář. Pacientům pomáhá se posadit nebo si s nimi povídá či jim nosí knížky, neboť kaple zároveň slouží jako knihovna.
„Když pak poděkují, třeba jen očima a někdy plnýma slziček, protože třeba nemohou mluvit, tak je to pocit k nezaplacení. Nic to nevynahradí. Díky Bohu za tu službu, kterou tu můžu dělat," říká skromě kaplan. Jeho práci oceněňuje i vedení nemocnice. „Je to osoba, která sem přinesla zase nový rozměr, jak lze svůj pobyt v nemocnici prožít. Je několik pacientů, kteří se doslova těší, až za nimi opět zajde,“ říká o nové posile ředitel nemocnice Petr Hubáček.
Podle svých slov se farář řídí svým heslem 5R, které si pojmenoval jako - zdravý rozum, používání respirátoru či roušky, dodržování rozestupů, mytí a dezinfikce rukou. „A nakonec růženec jako největší modlitební zbraň a jeden ze symbolů křesťanské víry," doplnil kaplan.
Wojciech Pelowski do Čech přišel v roce 2009 a v Plzni přijal kněžské svěcení. Jeho prvním působištěm byl kostel v Jáchymově a poté se stal administrátorem farnosti ve Staňkově. Tam se mimo jiné stal i spisovatelem a publicistou. Aby totiž pomohl farnosti, vydal farní kuchařku. Před rokem převzal farnost Koloveč. V nemocnici si jako sanitář vyzkoušel i funkci tlumočníka. Sanitka tam totiž přivezla zraněného řidiče polského kamionu, který česky nerozuměl ani slovo.
„Vojtěch je klasický příklad vrůstání do nemocničního prostředí. To není někdo, kdo by tam přišel na vymyšlené tabulkové místo, ale jde o člověka, který tam začal jako dobrovolník v době covidu, stal se součástí týmu a vytvořil v nemocnici nějakou atmosféru, kdy mě pak oslovil ředitel nemocnice a s ním jsme se dohodli, že této atmosféře je třeba jít vstříc a formálně zde vytvořit místo nemocničního kaplana,“ uvedl plzeňský biskup Tomáš Holub.
Od prosince má svého kaplana také Rokycanská nemocnice, kde působí kněz z místní farnosti Tomáš Kadlec. Pacientům i personálu bude k dispozici každé úterý nebo rovněž na zavolání. „Mít ve svém týmu nemocničního kaplana jsme zvažovali již dříve. Až ale tato doba a dění kolem pandemie naše rozhodnutí vytvořit tuto pozici urychlila,“ dodal ředitel nemocnice Jaroslav Šíma.
„V prvních dnech bych se chtěl seznámit se skladbou pacientů a představit se minimálně těm, kteří tu s velkou pravděpodobností stráví významnou část adventu. Prožít toto období v nemocnici se zdravotními potížemi, bez možnosti vidět osobně své blízké je pro většinu velmi skličující,“ shrnul své plány kaplan Tomáš Kadlec.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.