čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Předvánoční prodej ryb z ekologických chovů na Padrťských rybnících začne 17. prosince

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) spustí za necelé dva týdny předvánoční prodej ryb, který potrvá až do 23. prosince. Lidé budou moci na sádkách v Mirošově na Rokycansku zakoupit kapry z ekologických chovů, které letos rybáři vylovili z Dolejšího Padrťského rybníka. Kromě tradičního kapra budou k dostání i amuři, siveni, candáti, štiky a líni. Plzeňané budou moci ve stejný termín tradičně zajít nakoupit kapry a stromky ke Košináři.

„Chov na Padrťských rybnících probíhá v unikátním ekologickém režimu. Dvojice rybníků napájí přítoky, které na své cestě nepotkaly civilizaci ani intenzivně využívanou zemědělskou půdu. Na rybnících je aplikován extenzivní chovný režim bez přikrmování a úpravy chemismu vody. O mimořádných podmínkách, v nichž ryby na Padrtích vyrůstají, svědčí i fakt, že v odtocích pod rybníky žije unikátní kolonie zvláště chráněného raka kamenáče,“ vysvětluje podmínky chovu ryb mluvčí VLS Jan Sotona.

Než hospodáři v Brdech přešli na nové metody chovu, zůstávalo v sítích kolem 40 tun ryb. Letos to bylo jen 15 tun. Více se tam také soustředí na chov štik a candátů, a proto je vylovených kaprů o poznání méně. Cena se ale pohybuje do 90 korun za kilogram.

„Kapři z Padrtí budou na sádkách v Mirošově v nabídce za cenu 89 Kč za kilogram. Vedle ryb bude v areálu probíhat také prodej vánočních stromků – smrků a borovic. Stromky nejsou produktem takzvaného plantážového pěstování a pocházejí z běžných výchovných zásahů v brdských lesích,“ dodal Sotona. Za smrček lidé zaplatí 150 korun, borovička je vyjde na tři stovky. Přehled otevírací doby sádek a ceny za jednotlivé druhy ryb najdete ZDE.

Plzeňané budou moci jako každý rok zajít k rybníku Košinář, kde i letos budou k zakoupení ryby i stromečky. Prodej potrvá od 17. do 23. prosince. Stromečky budou k mání už od pondělí 13. prosince. „Za kilogram kapra lidé zaplatí cenu od 95 korun, za stromky od 150 do 500 korun. V prodeji budou smrky a borovice z plzeňských městských lesů,“ doplnila tisková mluvčí magistrátu Eva Kriegerová.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jiří Fröhlich

Štítky kapr, prodej, SVS, VLS, Vánoce, sádky, rybník, výlov, vánoční strom

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.