Počasí dnes6 °C, zítra8 °C
Pondělí 26. února 2024  |  Svátek má Dorota
Bez reklam

Hovoří se seniory i pořádají akce pro děti, tým nevidomých se snaží šířit osvětu, která chybí

Senioři mají sice v domovech zajištěnou péči, kolikrát jim ale chybí někdo, kdo by si s nimi jen tak popovídal. I to byl důvod, proč vznikl projekt pod hlavičkou Nadace Českého rozhlasu Návštěvy POTMĚ. Tato služba, kterou zprostředkovávají čistě nevidomí lidé, funguje napříč republikou. Společné chvíle se seniory tráví v Plzni Jaroslava Češková a její kolegyně Martina Půtová. Zároveň se věnují také dětem a navštěvují příměstské tábory, kde se snaží vysvětlit, jak se žije bez zraku.

Do zařízení chodí Jarka s Martinou společně. Každá má své zájmy a tím pádem i své klienty. S nimi si pak povídají o cestování, knížkách nebo o tom, jak se žije se se zrakovým postižením. Návštěvy obohacují obě strany. Senioři se mají s kým popovídat, návštěvníci se naopak dozví příběhy a zážitky z doby, které sami nemohli zažít. Zahrát si spolu mohou i společenské hry nebo si pomazlit asistenčního psa.

„Když projekt začínal, tak šlo hlavně o seniory. Později jsme zjistili, že ohledně zrakového postižení tady není skoro žádná osvěta a je to takové společenské tabu, tak jsme se rozhodli, že chceme dělat také akce pro školy i příměstské tábory,“ vysvětluje Jarmila Češková, která kvůli nemoci přišla o zrak.

Společně s kolegyní strávily loňské léto v plzeňské zoo, kde pořádaly akce pro děti. Tento rok spolupracují se projektem Věda nás baví. Plány už mají i na příští letní prázdniny, síly spojí s příměstským táborem, který pořádá bazén Slovany.

Zrakově postižení návštěvníci jsou lidé různých profesí. Najdete mezi nimi sociální pracovníky, hudebníky, pedagogy nebo hudebníky. Témat k probrání je tak je více než dost. Jednotlivé medailonky návštěvníků mohou lidé najít na webových stránkách projektu.

„Pořádáme workshopy, které trvají zhruba hodinu a půl. Je to o tom, jak se žije se zrakovým postiženým. Je to hodně interaktivní a děti jsou celou dobu zapojené. Zkouší si například chůzi s holí a klapkami na oči. Je to dělané hravou formou, hádají různé předměty po hmatu. Má to velký ohlas. Objevili jsme v Plzni úžasné místo u bazénu na Slovanech, kde je v parku taková otevřená divadelní aréna a tam je to výborné. Jsme tam jsme každý čtvrtek dopoledne,“ říká nadšeně Jarka.

„Plzeňáci jsou úžasní a ohleduplní“

Život ve velkém městě je plný překážek. Je tam rušná doprava, davy lidí, samé schody nebo překážky na cestě jako jsou takzvaná reklamní áčka před obchody. Plzeň je v tomto ohledu jiná, alespoň podle zkušení paní Jarky. Sama bydlí nedaleko západočeské metropole a často proto využívá vlakové spojení.

Kvůli koronaviru nebylo možné se osobně setkávat. Proto také vznikla služba Návštěvy na telefonu

„Když přijedete do Plzně a jste zrakově postižení, tak se ti lidi chovají úplně úžasně. Kolemjdoucí, řidiči MHD i průvodčí ve vlaku. Ve srovnání s Prahou je to něco úplně jiného. Lidé jsou tady ohleduplní, zeptají se, jestli nepotřebujeme pomoc a podobně. V té Praze jdete s holí a se psem a najednou jde před vámi člověk s telefonem a zastaví se těsně před vámi. Ten pes nestačí zareagovat, takže do něj lehce drcnete a on vás ještě seřve, že máte koukat na cestu. To opravdu nevymyslíte,“ říká teď už se smíchem Jarka.

Výborné zkušenosti má i samotný projekt s vedením města, které ho už druhým rokem podporuje. „Jsme projekt, kde si to celé vedeme my – zrakově postižení. Nemáme tam jediného v uvozovkách zdravého člověka a každá koruna je dobrá. Nemáme dotace z EU a nic takového. Plzeňský magistrát nás už druhým rokem podporuje takovým způsobem, že mám poskytl plné dotace na to, aby domovy v Plzni měly naše služby zdarma a nemusely to hradit, což je pro nás úžasná zpětná vazba, že svoji práci děláme dobře,“ říká závěrem Jaroslava Češková.

Návštěvy POTMĚ je služba neziskové organizace Spolu s vámi, z.ú., která se dnes týká na 300 tisíc lidí pečujících o blízkého seniora. Projekt inovuje podporu domácí péče o seniory, zaměstnává zrakově znevýhodněné lidi, kteří vrací seniorům radost do života a zároveň pomáhájí pečujícím v produktivním věku, lépe slaďovat pracovní a rodinný život. Také se snaží šířit osvětu mezi dětmi i dospělými. 

Čtete také:

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jarmila Češková

Štítky Návštěvy POTMĚ, Plzeň, nevidomí, osvěta, senioři, projekt, workshop, příměstský tábor, návštěva, Český rozhlas, Evropská unie, Praha, Plzeň 2-Slovany

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Hovoří se seniory i pořádají akce pro děti, tým nevidomých se snaží šířit osvětu, která chybí  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.