pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Máte rádi pohádky? Tak vzhůru do Kašperek, tady se totiž proháněl sám Anděl Páně

Anděl Páně je mezi diváky jedna z nejoblíbenějších pohádek. Snímek, kde se anděl Petronel s pomocí čerta Uriáše snaží napravit jednoho hříšníka, vznikl už před 15 lety. Velká část natáčení probíhala v Plzeňském kraji. Právě teď je na hradě Kašperk a jeho okolí řada akcí, které určitě stojí za návštěvu.

Film se natáče v Kašperských horách na hradě Kašperk, na Křivoklátě, v Českém Šternberku, kostele sv. Mořice v obci Annín, na Kvildě a Špičáku.

Ve filmu si zahrál i hradní údržbář Josef Mráz, ten po dobu natáčení vytápěl podsklepenou místnost, aby se měli herci kde ohřát. Účinkování v pohádce byl jeho velký sen. Režisér jeho přání splnil a dostal malou roli dřevorubce.

Příběh, kde anděl Petronel (Ivan Trojan) a čert Uriáš (Jiří Dvořák) musí napravit jednoho hříšníka se natáčel právě v okolí hradu Kašperk. Filmaři zde strávili celkem deset natáčecích dnů a to na hradním nádvoří a jeho okolí. Proč si režisér Jiří Strach zvolil právě Kašperk? Odpověď je jednoduchá, film měl navodit tu správnou vánoční atmosféru, a tak doufal, že v době lednového natáčení tu bude dostatek sněhu.  To se tak úplně nepovedlo a sníh tu museli vyrobit. K tomu posloužil starý trik s papírovou napodobeninou. Jen co ho rozprášili po okolí, začalo jako naschvál doopravdy sněžit. A to hodně.

Místo filmu je tu divadlo

Už během srpna se na hrad Kašperk opět vrátí herci. Tentokrát půjde o jednu z nejslavnějších Shakespearových tragédií, ve které se zlo rodí teď a tady a z uctívaného hrdiny se stává nenáviděný tyran. Představení se odehrají od 3. do 8. srpna a začínají vždy v devět hodin večer. Vstupenky je možné zakoupit online přímo ZDE.

Když už zavítáte do Kašperských Hor, můžete využít i komentovaných prohlídek města, ty se konají každou středu od 15 hodin. V červenci a srpnu pak i každé úterý a čtvrtek od tří odpoledne. V neděli od půl jedenácté. Během prohlídky navštíví zájemci barokní budovu radnice s největším skříňovým betlémem v Čechách, radniční podzemí nebo se dozví jak to chodilo v úpravně zlaté rudy. Sraz je vždy před radnicí.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto Tereza Václavová / kasphory.cz

Štítky tip na výlet, výlet, cestování, turistika, natáčení, filmová místa, Kašperské Hory

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.