pátek 3. července 2020 Radomír

FOTO: Silné vozy a krásné ženy, charitativní kalendář má pomoci malé Emičce

Silné americké vozy a krásné ženy k sobě zkrátka patří. I proto se stalo tohle spojení hlavním motivem kalendáře. Klub majitelů takzvaných amerik doufá, že se jeho prodejem vybere dostatek peněz, které by mohly pomoci rodině pětileté Emičky. Ta ochrnula při vážné dopravní nehodě.

Na akci dorazil i Vladimír Jarošík, který sám parkuje ve své garáži Lincoln Continental z roku 1971. Na ten narazil před jedenácti roky. Auto není jen unikátní svým vzhledem nebo jízdou jako v peřince. Vyniká také svým příběhem. ,,To auto sice bylo vyrobený v Americe, ale nikdy tam nejezdilo. Bylo objednáno do Evropy do Švýcarska jako show car, předváděcí vůz na autosalon. Takže v tom výpravním liste z té fabriky, co jsem našel pod zadním sedadlem, je vypsaná extra výbava, co to mělo na tu cestu přes moře. Má to tachometr v kilometrech pro Evropu a vpředu trochu jiná světla než ty americké verze,“ vypráví Vladimír Jarošík.  

Ze Švýcarska se vůz dostal do Jablonce nad Nisou a poté do Plzně. Podle majitele se s tím jezdí naprosto náramně a nejvíce si nemůže vynachválit broukání motoru. Ve své době bylo tohle auto špičkou a dovolit si mohl málokdo. ,,Prakticky to bylo jedno z nejdražších aut, co jste si mohli v Americe koupit. Třeba Ford Mustag v tom roce 1971 stál 2700 až 3000 dolarů podle výbavy a tohle auto s tou dodatečnou výbavou stálo přes 8000 dolarů, takže dva a půl Mustanga. Taky se Mustangů vyrobilo za ten rok třičtvrtě milionu a tohoto auta jen 46 tisíc kusů,“ popisuje.

Ceně také odpovídá luxusní výbava. Interiér je vyveden v kůži, auto má centrální zamykání, automatickou klimatizaci, elektrická okénka, sedačky i otevírání kufru. I proto nemůže Vladimír své auto nechat jen tak nečinně stát. Pozorné oko ho může tu a tam zahlédnout v centru města. ,,Já se přiznam, že mám někdy takový absťák, že jsem v tom už 14 dní neseděl, tak se v neděli seberu, nastartuju a jedu se projet jen třeba po Plzni. Pomaličku se tak projedu, zaparkuju na náměstí u cukrárny, postavím to před tu zahrádku, dám si kafíčko a tak se kochám a říkam si, že jsem někde v Las Vegas. Takovej blázen starej. Je to fajn,“ dodává se smíchem.

Letošní rok milovníkům benzínu nepřál

Letošní rok nepřál řadě akcí a to i těm pro fandy silných motorů. Letos se například neodehrála ani populární akce Amriky v Plzni na Ostende. Kam jen vloni přijelo přes 300 majitelů těchto unikátní vozů.  ,,Teď jsme to měsíc před tím museli zrušit. Letos sraz už nebude, protože nevíme, jak ta situace bude vypadat a dá-li Pánbůh, tak příští rok se to snad povede uskutečnit. Bohužel všechny akce naplánované na jaro a léto, protože každých 14 dní se něco dělo, tak to se všechno muselo zrušit,“ říká Vladimír Jarošík.

Když nemůže být sraz, bude kalendář

Akce na podporu rodiny pětileté Emy měla vypuknout už v březnu. Vzhledem k vládním opatřením se ale musela zrušit. Pořadatelé proto přišli s alternativním řešením.

,,Původně jsme charitativní akci plánovali už na březen. V plzeňském DEPO2015 se měl konat sraz amerik a koncerty. Akci jsme však kvůli koronavirové krizi nemohli pořádat,“ uvedl David Balák z klubu US Car Friends. „Akci už nechceme dále odkládat, protože Emička pomoc potřebuje, a tak jsme se rozhodli najít alternativní řešení. Vyfotíme v Plzni kalendář, který bude v prodeji od září a výtěžek z prodeje bude věnován Emičce a její rodině,“ vysvětlil David Balák.

Focení kalendáře se účastnily jak modelky z Plzeňska, tak i známé tváře jako moderátorka Monika Leová, herečka Ivana Jirešová nebo muzikant Vilém Čok. Focení se rozdělilo na dvě části. První část se odehrála v parku na Lochotíně. Ta druhá se přesunula na nádvoří pivovaru. Tam už byla akce otevřena veřejnosti a lidé zde mohli lidé přispět i do kasičky. Rodina malé Emy se pořád vypořádává s následky lednové nehody, kdy do jejich auta čelně narazil dvacetiletý mladík. Babička malé Emy přišla o ruku, sama holčička ochrunula a není jisté, jestli se někdy znovu postaví na nohy.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Štítky kalendář, focení, historické vozy, ameriky, veteráni, Plzeň, charita

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.