U Kunějovic na Plzeňsku mají být čtyři větrníky, obec se dohodla s investorem

Autoři | Foto pixabay.com / ilustrační foto

Česká společnost TCN energie by měla ještě letos začít budovat čtyři větrné elektrárny u Kunějovic na severu Plzeňska. Obec se 170 obyvateli už se na tom dohodla s investorem, který teď čeká na potvrzení od ČEZ Distribuce, že bude moci připojit výkon do sítě.

„Pokud dostanou garanci, tak už chtějí stavět letos. Vrtule mají objednané a tvrdí, že už mají z krajského úřadu potvrzení, že vyhovuje vše, co se týká EIA, životního prostředí a krajinného rázu. Takže jim nic nebrání v tom, aby začali stavět," řekl starosta Jiří Löwy (Kunějovice - Česká ves). Investor už má také připravenou trasu dopravy nadrozměrných nákladů. Letos by měl začít se zemními pracemi.

Obec od něj bude dostávat deset procent zisku z provozu všech větrníků, asi 12 milionů Kč ročně. „Z toho budou mít občané zadarmo likvidaci komunálního odpadu. A budeme jim dávat každoroční příspěvek 40.000 nebo 45.000 korun na rodinu. Dále mohou nakupovat mnohem levnější silovou elektřinu, podle dnešních cen asi za polovinu (asi za 1,60 Kč/kWh)," řekl starosta, podle něhož měli lidé dostatek informací o projektu a jeho výhody pochopili. Lidé z okolních vesnic podle starosty z větrníků nadšeni nejsou, ale budou moci také nakupovat levnou elektřinu, investor je s nimi ochotný podepsat podobné smlouvy jako s Kunějovicemi.

Kunějovice dnes inkasují z daní od 2,7 do 3,3 milionu Kč ročně, což je podle Löwyho směšná částka. Z rozpočtu musí platit úřednici, energie, nejnutnější opravy, poplatky, připlácí na autobus školákům, na sociální program, snaží se opravovat památkově chráněnou bývalou školu, v níž je dnes obecní úřad s pohostinstvím, hradby a okolí. Na kanalizaci, vodovod, větší opravy silnic a modernizaci osvětlení nemá a zadlužovat se na další desetiletí nechce. „Když budeme mít příjmy z větrníků, tak už si klidně můžeme půjčit, protože budeme vědět, z čeho to můžeme splácet," řekl.

Stožáry včetně lopatek budou vysoké až 200 metrů. Občané Kunějovic na ně podle starosty neuvidí, budou je mít za zády. „A lidé z dalších obcí to mají přes kopec. Vybíralo se místo, aby bylo opravdu nejvzdálenější od všech vesnic, a přihlíželo se i k vizuální podobě projektu. Byly nabídky postavit to jinde, ale měli by to před sebou obyvatelé více obcí, což jsme zamítli," uvedl Löwy.

Investor čeká na potvrzení od ČEZ, že mu připojí výkon větrníků do sítě. Podle Löwyho se ale teď s přidělenými výkony obchoduje. Subjekty si ho zajistí pro sebe, zaplatí zálohu a spekulativně ho pak nabízejí k odkupu firmě, která už má stavební povolení. „Snad to OZE III (novela energetického zákona přezdívaná lex OZE III) nějak ošetří," dodal.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) koncem loňského roku v Plzni uvedl, že Plzeňský kraj má velký potenciál ve větrné energetice, ale na jeho území fungují jen tři větrníky. Přitom by jich mohly být desítky na každý kraj, uvedl Hladík.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky větrná turbína, Plzeňský kraj, investor, Kunějovice, Petr Hladík, ČEZ

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.