Na hraničním přechodu Lísková u Nemanic byl pokořen historický milník. V úterý 19. listopadu se na státní hranici otevřel krátký, ale historicky významný úsek cyklostezky, který fyzicky propojil Plzeňský kraj s Horní Falcí. Těší se z něj především turisté a místní, kteří ještě pamatují hlídané a nepropustné státní hranice.
Krátké propojení cyklostezek na hraničním přechodu Lísková u Nemanic má především symbolický význam. Na německé straně končila cyklostezka zhruba 60 metrů před hranicí. Aby mohla být propojena s českou stranou, bylo třeba přestavět nevyhovující patnáctimetrový úsek na českém území. Následně byla cyklostezka vedena souběžně s komunikací II/189 do obce Lísková.
„Tento malý projekt je důležitým milníkem v naší spolupráci a přátelství mezi Plzeňským krajem a Horní Falcí, jež existují už 23 let,“ poznamenal prezident vlády Horní Falce Walter Jonas.
Nápad vznikl na podzim loňského roku. „Na začátku letoška se sešli zástupci obce Nemanice a státního stavebního úřadu v Regensburgu a o pár měsíců později se tu scházíme a můžeme oslavit dostavbu chybějícího kousku. Jde o znamení toho, jak rychle a nebyrokraticky dokážeme spolupracovat," konstatoval Jonas.
Z nového úseku na česko-německé hranici mají radost především místní. „Někteří ještě pamatují hlídané a nepropustné státní hranice a dnes, nebýt cedulí, tak ani nepoznáte, že je překračujeme. Plzeňskému kraji proto patří velký dík za rychlost i finance, protože prakticky tři měsíce od nápadu jsme byli hotovi," dodal starosta Nemanic Ivan Bartošek (Nestraník za ČSSD).
Na České straně patřičné napojení za necelého půl milionu korun skutečně vyrostlo během tří měsíců. „S odborem dopravy máme velké plány, vybudujeme zhruba 800 kilometrů nových páteřních cyklostezek. Nyní jsme ve čtvrtině," doplnil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek (STAN).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.