Všichni zastupitelé Plzeňského kraje odmítli průzkum možné těžby zlata na Šumavě u Kašperských Hor

Autoři | Foto Vladimír Slavik, wikimedia.org

Všichni zastupitelé Plzeňského kraje odmítli průzkum zlatonosných ložisek v Kašperských Horách, o něž mají aktuální zájem tři těžařské firmy. Schválili usnesení, které nesouhlasí s průzkumnými územími ani s případnou těžbou v žádné ze šumavských lokalit. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nedávno průzkum odmítlo, ale dvě ze tří firem se odvolaly a podaly rozklad. Kraj jednoznačně říká, že se na Šumavě zlato těžit nebude.

"Je s podivem, že jednou za čas se vždycky objeví úvahy o tom, že by se mohla obecně obnovit těžba zlata na Šumavě. Považoval jsem za velmi důležité, aby zastupitelstvo dnes jednoznačně deklarovalo, že s něčím takovým nesouhlasíme. Pro nás je Šumava přírodní klenot, hlavní turistické místo kraje a zásobárna vody, které si nesmírně vážíme," uvedl náměstek hejtmana a poslanec Josef Bernard (STAN).

Stanovisko nyní náměstek hejtmana oznámí ministrovi životního prostředí Petru Hladíkovi (KDU-ČSL). "Myslím si, že v rozporu nebudeme, protože i ministerstvo (MŽP) zamítlo v prvotní fázi tento záměr. Budu pana ministra podporovat v zastupitelstvu kraje i ve Sněmovně," uvedl.

Bernard potvrdil, že dvě ze tří neúspěšných firem podaly k MŽP rozklad. "Budou to zkoušet samozřejmě dál, ony si nás i obcházejí. Ale my tuto těžbu nepřipustíme," uvedl. Podle něj nebude kraj ani jeho obce rozlišovat, zda jde o žádost státní firmy Diamo nebo nadnárodního koncernu nebo kohokoli jiného. Řada zájmových lokalit se prolíná a jsou velmi komplikovaně vymezované. "Pro nás obecně je nejlepším stanoviskem: Na Šumavě jako takové těžba zlata nebude," dodal.

"Za negativní stanovisko kraje velmi děkují město Kašperské Hory, obce Nezdice i město Rabí, kde se zkouší těžit deponovaná hornina ze štoly Naděje (z dřívější průzkumné těžby zlata ve štole Naděje v Kašperských Horách)," řekl krajský zastupitel Pavel Javorský (ANO) z nedaleké Sušice. Všechny vydaly negativní stanoviska.

Podle Javorského usnesení zevrubněji vymezilo aktuální zájmové území průzkumu a těžby o přírodní park Kašperská vrchovina, kde firmy chtějí zkoumat dvě lokality a další dvě jsou v CHKO Šumava u Kašperských Hor. "Kraj nesouhlasí s průzkumem, ani s těžbou v žádné z lokalit, ale Západočeská geologická a Diamo podaly rozklad u MŽP. Napadají jeho rozhodnutí a chtějí těžit a chtějí povolení," uvedl. Dále se podle Javorského snaží předvést jejich údajně ekologickou těžbu v bývalém lomu u Rabí, jehož zastupitelstvo jednohlasně odmítlo, aby se tato hornina ze štoly Naděje po desítkách let deponování znovu těžila.

"Náměstek Bernard dostal od zastupitelstva jasný mandát a může jednat za kraj a obce na ministerstvu životního prostředí," řekl Javorský. Zastupitelé dnešním usnesením reagovali na podněty velkého počtu občanů a sympatizantů Šumavy i zastupitelů kraje. "V Kašperských Horách je jasný odpor. Zastupitelstvo průzkum i těžbu odmítlo, aktivuje se spolek Šumava nad zlato (založený občany před 30 lety), který rozkrývá vlastnické struktury firem (které o průzkum požádaly), což teď zveřejní v Kašperskohorském zpravodaji," řekl.

Podle starosty Kašperských Hor Jana Voldřicha (Kašperky pro Život) byly na MŽP podány čtyři žádosti o povolení průzkumu možné těžby zlata a wolframu. Pro území jižně od města žádaly firmy GEOMIN s.r.o., Západočeská geologická s.r.o. a Diamo. Západočeská geologická usiluje ještě o lokalitu Ždánov, severně od Kašperských Hor, kde je účastníkem i obec Nezdice. MŽP ani jedné žádosti nevyhovělo, Západočeská geologická a Diamo se odvolaly a rozhodne rozkladová komise MŽP.

Území v okolí Kašperských Hor a Nezdic je poddolované už od středověku. Průzkumné práce tam v letech 1982 až 1992 prováděla Geoindustria a od 1994 do 1996 TVX Bohemia důlní, za níž stáli kanadští těžaři. Později o průzkum usilovaly české firmy Potamon GTS a.s. a Gabreta Gold s.r.o., tehdejší starostka Kašperských Hor Bohuslava Bernardová v roce 2014 řekla, že za nimi také stály zahraniční firmy. MŽP jejich žádosti o průzkum ložisek zlata a wolframu zamítlo. Proti průzkumu a těžbě vystupuje 30 let občanské sdružení Šumava nad zlato.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky těžba zlata, průzkum těžby zlata, Štola Naděje, Kašperské Hory, ložiska zlata, ministerstvo životního prostředí

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.