Počasí dnes1 °C, zítra2 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Bolevecký rybník má díky čerpání z řeky Berounky nejvíc vody od června 2017. Chybí mu 15 cm do zaplnění

Nejvíce vody od června roku 2017 má nyní nejoblíbenější plzeňská rekreační vodní plocha - Bolevecký rybník. Pomohla mu zima vydatná na srážky a také v ČR unikátní projekt čerpání a čistění vody z řeky Berounky. Rybník se několik let potýkal s následky sucha a s citelným úbytkem vody. Do zaplnění po přepad mu nyní chybí 15 centimetrů, v roce 2022 chybělo až 133 centimetrů, což představovalo zhruba polovinu objemu padesátihektarového rybníka.

Město před obecními volbami v roce 2022 spustilo zařízení za 60 milionů korun, které do rybníka čerpá přečištěnou vodu z Berounky. "Čerpá se stále, jak nám dovolují podmínky. Čistota vody je více než uspokojivá, průhlednost dosahuje hodnot větších než dva metry," řekl vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství Správy veřejného statku města Plzně Martin Gregar.

Čerpání je omezeno na deset měsíců v roce, z řeky se může odebírat 20 litrů vody za sekundu při zachování průtoku Berounky 4,46 metru krychlového za sekundu. Zařízení stojí i v případě, že po deštích je voda v řece zakalená a příliš by zanášela citlivé filtry v čističce. Do rybníka se podle Gregara dosud z řeky načerpalo kolem 430 000 metrů krychlových vody. Před zahájením čerpání v roce 2022 chybělo v rybníku odhadem 600 000 metrů krychlových vody. Chyběla také podzemní voda.

Při zahájení čerpání vody před komunálními volabami v roce 2022 zaznělo z řad tehdejší opozice obvinění z toho, že se do Boleváku tehdy pustila pitná voda z vodovodu místo z řeky Berounky, jak se prezentovalo. Ale pro záběry fotografů a kameramanů prý byla použita pitná voda odebraná z vodovodu. Město Plzeň to označilo za lživé nařčení a vyzvalo opozici k omluvě. 

„Záměr naplnění Boleváku se podařilo díky přírodě uskutečnit dřív než za 2,5 roku, jak se původně odhadovalo. Rybník se z poloviny zaplnil díky srážkám a z poloviny díky čerpání," řekl náměstek primátora odpovědný za dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN), který v roce 2022 jako tehdy opoziční politik investici města do čerpacího zařízení silně kritizoval. Jeho předchůdce ve funkci a nyní opoziční zastupitel Michal Vozobule (TOP 09) je rád, že se podařilo rybníku i díky srážkově nadprůměrné zimě tak rychle pomoci. "Říkali jsme tehdy, že je to akutní pomoc Boleváku. Jsem rád, že se ta resuscitace daří, že projekt splnil účel a že rybník je v dobré kondici," uvedl.

Čerpací zařízení bude v provozu, pokud to bude třeba. „Čerpání tu bude vždy připraveno a odhadem můžeme říci, že do léta bude čerpat, pak nám meteorologické podmínky čerpání nedovolí, bude větší výpar a na podzim budeme nejspíše opět čerpat. Podle čtyř různých matematických modelů se za rok vypaří něco přes 200 000 metrů krychlových vody, Bolevák má lehce pod 900 000 metrů krychlových vody, takže se jedná o značný koloběh vody," uvedl Gregar. Podle grafů o stavu rybníka se loni přes prázdniny snížila hladina i o centimetr denně. V suchém roce 2017 hladina klesla za rok o 33 centimetrů, v roce 2019 až o 104 centimetrů.

Podle hydrobiologa Jindřicha Durase, který rybník dlouhodobě sleduje, je kvalita vody dobrá. Čerpání předčištěné vody z Berounky velmi prospělo množství vody a výrazně i její kvalitě. Zlepšení chemismu a zvýšení hladiny umožnilo růst vodních rostlin, což se vzápětí projevilo ve zvýšení průhlednosti vody, uvedl.

Čerpání vody může sledovat každý z pohodlí domova 

Jak se daří doplňovat vodou přečerpávanou z řeky Berounky vysychající Velký Bolevecký rybník mohou ovšem lidé sledovat i z pohodlí svého domova. Výšku hladiny, množství dočerpané vody i aktuální teplotu vody při hladině zjistí každý pohodlně pohodlně na neustále aktualizovaném webu bolevak.plzen.eu, který už loni spustila Správa informačních technologií města Plzně (SITMP).

Na webu se zobrazují hodnoty za posledních šest dní. Při kliknutí na podrobnější grafy se pak zobrazí hodnoty výšky hladiny od začátku čerpání přečištěné vody z Berounky a bilance čerpání. Z grafů je zřejmé, že se voda nečerpá každý den. To může mít několik důvodů. Po určité době čerpání je třeba, aby proběhly čistící procesy, při kterých přečištěná voda do rybníka také neteče. Čerpat nelze ani v případě, že je voda v Berounce příliš zakalená. Samotné napouštění vody z Berounky je omezeno limitem celkové doby čerpání za rok a výškou hladiny, resp. minimálním průtokem vody v řece. Je tak možné, že v horkých letních dnech, kdy hladina Berounky klesne pod danou mez, není možné vodu čerpat.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Richard Beneš, Martin Pecuch

Štítky Velký Bolevecký rybník, čerpání vody, úpravna vody, řeka Berounka, napouštění, Berounka, ostrov se potápí, ostrov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Bolevecký rybník má díky čerpání z řeky Berounky nejvíc vody od června 2017. Chybí mu 15 cm do zaplnění  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.