pondělí 10. srpna 2020 Vavřinec

Tylovo divadlo v Plzni uvedlo balet pro děti Sněhurka

Plzeňské divadlo J. K. Tyla uvedlo v premiéře další z řady inscenací pro dětské publikum. Choreografka a režisérka Alena Pešková připravila s baletním souborem originální taneční adaptaci pohádkového příběhu o Sněhurce a sedmi trpaslících s původní hudbou zpěvačky, houslistky, skladatelky a herečky Gabriely Vermelho, řekla mluvčí divadla Martina Drbušková.

Ve Sněhurce se kromě sólistů baletního souboru představí v rolích trpaslíků i děti z divadelní baletní školy. "Všechny dětské role jsou samozřejmě alternované, takže v tuto chvíli máme obsazeno 17 dětí. Předpokládám ovšem, že to není počet konečný. Děti rychle rostou a v průběhu uvádění inscenace budeme muset některé obměnit nebo doplnit," řekl asistent režie a tanečník jedné z rolí Miroslav Hradil.

Předlohou příběhu je legenda o zlé čarodějnici, která vlastní kouzelné zrcadlo. Do povědomí se příběh dostal díky zpracování bratří Grimmů, ve kterém se vyskytuje i sedm trpaslíků, a díky filmu z dílny Walta Disneyho z roku 1937. "Naše Sněhurka se drží více méně předlohy bratří Grimmů, ačkoliv některé hororové scény raději vypouštíme. Na druhou stranu se však také vyhýbáme líbezné a tolik známé Disneyho verzi. Hlavním motivem je boj dobra a zla, který je patrný hned od prologu," uvedla Pešková, pro níž je Sněhurka šestým baletním titulem, který nastudovala v Plzni.

Autorkou hudby je všestranná umělkyně Gabriela Vermelho, která s Peškovou dlouhodobě spolupracuje. Pro Tylovo divadlo připravily například v roce 2013 originální inscenaci Krvavá svatba podle Federica Garcíi Lorcy. Na Sněhurce se podílel také bratr Peškové, scénograf Richard Pešek jr., autorem kostýmů je Aleš Valášek. V titulní roli alternují Corinne Coxová a Charlotta Clementiová, macechou je Sara Aurora Antikainenová, otce ztvárňuje Miroslav Hradil. Prince tančí Gaëtan Pires nebo Joshua Lee a myslivce Richard Ševčík či Vojtěch Jansa.

Tylovo divadlo připravuje dětská představení v opeře, baletu i činohře už několik let. V současné sezoně kromě rodinné opery Broučci vrací na scénu obnovenou operu po děti Žvanivý slimejš. Muzikálový soubor pamatuje na děti obnovenou premiérou Muzikantské pohádky, v prosinci měla premiéru činoherní interaktivní inscenace 1 × 6 pohádek, která vychází z pohádkové knížky Františka Hrubína 2 × 7 pohádek.

Autoři | Foto plzen.eu

Štítky ČR, divadlo, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.