pondělí 26. října 2020 Erik

Poslance Votavu ve funkci starosty Stříbra vystřídal Záhoř z ANO

Poslanec ČSSD Václav Votava dnes na jednání zastupitelstva Stříbra na Tachovsku rezignoval na funkci starosty, v níž byl od loňských komunálních voleb. Odůvodnil to tím, že nemůže spolupracovat v městské radě s lidmi, kteří ho podrážejí, obchází a intrikují. Votava to řekl. Ve vedení města ho vystřídal Martin Záhoř z ANO. Ve Stříbře se 7700 obyvateli vznikla po obecních volbách koalice ČSSD a ANO, sociální demokracii v ní dnes nahradili Nezávislí za Stříbro.

Votava, který je na celostátní úrovni hlasitým kritikem koalice ANO a ČSSD ve vládě, uvedl, že radní za ANO ve Stříbře přiznávají, že je tlak z vedení hnutí na Votavovo odvolání. "A to pro moje postoje, kdy jsem nebyl pro vstup do vlády a hlasoval pro odchod z vlády, kriticky vystupuji k opatřením ministryně financí ve věci rušení finančních úřadů, jsem proti některým daňovým opatřením v nyní projednávaném daňovým balíčku," řekl třiašedesátiletý člen rozpočtového výboru Sněmovny Votava. Z jednání zastupitelstva odešel a prý neví, zda má město nového starostu.

Novým starostou byl všemi 13 hlasy přítomných zastupitelů zvolen dosavadní místostarosta Martin Záhoř z ANO. ČSSD se ocitla v opozici a do koalice se dostali Nezávislí za Stříbro, jejichž lídr Karel Lukeš se stal uvolněným místostarostou. V minulém volebním období byl Lukeš starostou města a až do dneška byl v opozici. Neuvolněným místostarostou zůstal Karel Ticháček z ANO. Novinářům to po jednání potvrdil Záhoř i Lukeš. Z výsledku veřejného hlasování vyplývá, že ve volbě starosty dal Záhořovi hlas i jeden sociální demokrat.

Nezávislí podle Lukeše na dnešní program jednání zastupitelstva doplnili bod odvolání starosty. Votava ale sám rezignoval dřív, než tento bod přišel na řadu. "Delší dobu jsme kriticky vnímali to, že pan Votava byl současně starosta a poslanec," řekl Lukeš. Nejsilnější opoziční strana měla podle něj pocit, že se Votava nevěnuje práci po město dostatečně. Záhoř nechtěl konkrétněji specifikovat, jaké neshody dosud koaliční partneři ANO a ČSSD mezi sebou měli. ANO ale mělo k starostově práci výhrady. Záhoř jednoznačně odmítl, že by za změnou ve vedení města byl jakýkoliv tlak z ANO na odstavení Votavy.

Krajský předseda ANO Roman Zarzycký nebyl na jednání zastupitelstva, i on ale rozhodně odmítl, že by ANO usilovalo o Votavovo odvolání kvůli jeho kritickým postojům vůči ANO na celostátní úrovni. Zároveň ale řekl, že je proti hromadění uvolněných funkcí. Dlouholetý poslanec Votava se po posledních parlamentních volbách nedostal do Sněmovny. Poslancem se ale stal letos v dubnu poté, co se mandátu ve Sněmovně vzdal šéf ČSSD v Plzeňském kraji Milan Chovanec.

Podle Zarzyckého, Záhoře i Lukeše nové uspořádání vedení města odráží výsledky komunálních voleb a přiznání pozice jejich vítězi. Volby ve Stříbře vyhrála ANO, která za 31,97 procenta hlasů získala pět mandátů, stejně jako Nezávislí po Stříbro, kteří skončili za ANO s odstupem 62 hlasů. Třetí ČSSD měla za 21,6 procenta hlasů tři mandáty, po jednom křesle v zastupitelstvu mají ještě komunisté a Piráti.

Autoři | Foto votavav.cz

Štítky ČR, správa, ČSSD, Stříbro

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.