Počasí dnes-3 °C, zítra-6 °C
Neděle 3. prosince 2023  |  Svátek má Svatoslav
Bez reklam

Těsně před dokončením je nové muzeum Depo Moto Art. V expozici už teď parkují limuzíny prezidentů Masaryka a Beneše i další skvosty

Desítky historických automobilů, motocyklů a také jízdních kol už stojí na svých místech v řadách v nově vznikajícím muzeu Depo Moto Art. Expozice se nachází v prostorách bývalé trolejbusové haly plzeňského areálu DEPO2015. K vidění budou limuzíny, které vozily prezidenty Masaryka a Gottwalda, kabriolet herečky Lídy Baarové. Místo v expozici má i motocykl značky BMW, který se účastnil obléhání Stalingradu nebo nejnebezpečnější a smrtící motocykl Vincent HRD - Black Widow, na kterém přišlo o život nemalé množství jezdců.

„Jsme v závěrečné fázi veškerých oprav a úprav vnitřních interiérů bývalé trolejbusové vozovny. Díky tomu a díky spolupráci s předsedou Historic Racing Clubu a viceprezidentem Autoklubu ČR Františkem Čečilem, který má mimořádné znalosti ve světě automobilových veteránů se pro naši expozici podařilo získat velmi kvalitní sbírky dvojice českých sběratelů. Jedním z nich je Petr Hošťálek z Českých Budějovic, který vystavuje úžasnou sbírku motocyklů. Potom je tady jedinečná sbírka Emila Příhody, která byla dlouhá léta ve Zbuzanech u Prahy,“ uvedl Roman Jurečko, předseda Nadačního fondu Plzeň sobě, který buduje i Depo Moto Art.

Už teď je v muzeu 40 automobilů a 80 motocyklů. Část expozice doplněné i různými kusy zbraní tvoří motocykly, které se používaly v různých armádách během druhé světové války. Nechybí mezi nimi motocykl BMW R 12, který byl za války i u Stalingradu. Později v roce 2012 s tímto strojem podnikl sběratel Petr Hošťálek po vlastní ose cestu do Volgogradu (bývalý Stalingrad). A důvod cesty? Už jednou tam ta motorka přece byla!

Sběratel Hoštálek vystavuje několik velikánů, které nikde jinde nejsou k vidění. Velmi si cení prvního superbiku Widowmaker nebo Black Widow anglické výroby, který jel rychlostí až 200 km/hod. „Je to hodně známý a ďábelský motocykl Vincent HRD. Traduje se, že skoro na každém vyrobeném kusu se někdo zabil. Byl to stroj s abnormálním výkonem a mizernými jízdními vlastnostmi. Navíc byl už tehdy velmi drahý. Na tuto motorku jsem se těšil celý život. Chtěl jsem ji už ve svých 20 letech,“ uvedl Petr Hošťálek.

Pokud by si chtěl někdo pořídit tento kousek, jeho cena začíná na 1,5 milionu korun. Má pověst nejnebezpečnějšího motocyklu, který kdy byl vyroben. Black Widow byl tak smrtící, že byl tento motocykl například postaven mimo zákon ve 37 amerických státech. Je to velmi těžký a silný stroj, který většina jezdců nedokázala zvládnout.

Obří limuzíny vozily prezidenty

Ze slavné sbírky automobilových veteránů Emila Příhody se podařilo získat do Plzně zápůjčkou 40 nejvzácnějších kousků. „Je tady unikátní sbírka vozů Praga, jde o automobily, které měly tu čest vozit hlavy státu. Jedním z nich jezdil T. G. Masaryk a tím druhým (to auto za to nemůže) vozili Klementa Gottwalda. Ten si prý v interiéru vyžádal jisté úpravy, aby se mu lépe sedělo. Jsou to opravdu jedinečné kusy. Je tady také vůz prvorepublikové herecké hvězdy Lídy Baarové,“ představuje další vzácné kousky Jurečko.

Známý sběratel Stanislav Cink vystavuje vzácné exponáty jízdních kol. Některá z nich mají vztah i k našemu regionu. Například kolo cyklisty Romana Kreuzigera, se kterým vyhrál titul mistra světa ve Veroně. Je tady také kolo dalšího Plzeňana, triatlonisty Jana Řehuly, který s tímto kolem byl třetí na olympiádě v Sydney.

Další část expozice se věnuje vzpomínce na osvobození Plzně americkou armádou. „Nechali jsme zde také postavit podle autentické fotografie přesnou kopii tribuny, která stála na vojenské přehlídce na náměstí Republiky u příležitosti osvobození města americkou armádou v roce 1945. Ale máme tady i automobily, které mají souvislost s Plzní. Například známý kabriolet Gordon, na jehož vzniku se jako designér podílel Plzeňan Karel Syka,“ říká Roman Jurečko.

Vzpomínka i na Karla Gotta

Objekt, ve kterém sídlí muzeum, má nadace ve výpůjčce od města na 20 let. „V roce 2016 jsme začali s rekonstrukcí, která stále ještě probíhá. Vznikly tady nové prostory, dole máme zámečnickou dílnu, kterou využíváme i na opravnu vozidel. Vybudovali jsme také zázemí a toalety pro návštěvníky. Samotné muzeum má plochu 2000 čtverečních metrů bude současně sloužit jako galerie umění. Budou se zde setkávat motorky, auta, umění a design. K vidění totiž budou vedle automobilů, motocyklů a kol také mnohá umělecká díla, jako jsou sochy a obrazy. Ty zcela jistě podtrhnou tu noblesu celé expozice a prostor,“ říká ředitelka Nadačního fondu Plzeň sobě Kristýna Nachtmann Švédová.

V muzeu Depo Moto Art zde stálá expozice k osvobození Plzně americkou armádou, expozice motocyklů, automobilů i uměleckých děl se bude různě měnit. „Příští rok například u příležitosti narozenin plzeňského rodáka Karla Gotta chystáme výstavu, která bude souviset s tímto umělcem. Miloval vozy značky Mercedes a také sám maloval. Budou zde proto vystaveny naprosto unikátní vozy Mercedes, které dosud nebyly vedle sebe viděny nejen v naší republice, ale možná ani jinde v Evropě. Chybět by neměla ani díla mistra Gotta,“ představuje další plány Jurečko. Pro veřejnost se může muzeum otevřít hned poté, co nadační fond uzavře jednání s městem Plzní. „Jednáme o vytvoření úplně nové vstupní brány, kterou bychom rádi vybudovali,“ dodal Jurečko.

FOTOGALERIE: Depo Moto Art muzeum

Středa, 6. září 2023, 14:26

FOTOGALERIE: Depo Moto Art muzeum
FOTOGALERIE: Depo Moto Art muzeum

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Richard Beneš

Štítky muzeum Depo Moto Art, veteráni, muzeum veteránů, limuzíny prezidentů, Petr Hošťálek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Těsně před dokončením je nové muzeum Depo Moto Art. V expozici už teď parkují limuzíny prezidentů Masaryka a Beneše i další skvosty  |  Kultura  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.