Počasí dnes17 °C, zítra18 °C
Středa 22. března 2023  |  Svátek má Leona

Plzeňské divadlo zavádí unikátní službu, zajistí starším lidem z venkova odvoz na představení

Zcela novou a unikátní službu nabízí Plzeňské divadlo J. K. Tyla V ve spolupráci s krajem a obcemi starším obyvatelům malých obcí ze vzdálených oblastí regionu. Na vybraná představení zajistí divadlo odvoz. Kraj hradí polovinu nákladů na dopravu, druhou platí obce. Divadlu od doby covidu klesla návštěvnost a toto je způsob, jak opět zaplnit sály diváky.

Projekt, který postupně zahrne šest mimoplzeňských okresů, nabídne ročně 24 představení - to nejlepší z činohry, opery, baletu i muzikálu. Pokud senioři nezaplní autobusy, tak se místa nabízejí obecním spolkům. Smyslem dlouhodobého projektu je zvýšit návštěvnost divadla, kvůli covidu klesla zhruba na 70 procent kapacity. „To je pro nás strašně málo, když jsme byli zvyklí na 88 procent, což bylo v předcovidovém roce 2019. Novým projektem jsme původně chtěli doplnit návštěvnost alespoň do 95 procent, ale teď nám to bude nějakou dobu pomáhat se slabší návštěvností z Plzně," řekl ředitel divadla Martin Otava. Od roku 2014, kdy nastoupil, se zvýšila návštěvnost divadla téměř o deset procent. "A teď to lavíruje," uvedl ředitel. Podle něj mnoho abonentů za dva roky zpohodlnělo a už si nekoupili předplatné.

„Už máme Plzeň-sever a nově Plzeň-jih a teď jedeme na Domažlicko. Všechny okresy chceme podchytit do roka a čtvrt. Dohromady to bude 24 představení ročně s plným servisem," řekl Otava. Na jedno představení nabízí divadlo 440 vstupenek, což se rozpočte na autobusy. Podle Otavy jde o originální projekt, který jiná divadla v ČR nemají. „Projekt musí mít dobrého obchoďáka, čekal jsem na něj šest let. Zajíždí za starostou, seznámí ho s projektem, dohodnou termín s tím, že u nás uvidí to nejlepší ze všech žánrů - činohry, opery, baletu a muzikálu," řekl. Odvoz na představení plánují přes další obce, divákova cesta nesmí trvat déle než hodinu. Pokud místa nezaplní senioři, což se zatím stává výjimečně, nabídnou je obce ostatním obyvatelům.

Divadlo má speciální programy pro všechny věkové skupiny - školky, školy, klub mladého diváka, střední věk i seniory. Před sezonou plošně nezvyšovalo ceny vstupného. Jen u některých představení, třeba muzikálů, vzrostla cena předních míst, ale nebylo to zásadní, dodal Otava.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Divadlo J. K. Tyla

Štítky Divadlo J. K. Tyla, návštěvnost divadla, služba pro diváky, odvoz na představení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.