úterý 20. dubna 2021 Marcela

Platnost propadnutých řidičských průkazů a STK se prodlužuje o deset měsíců

Propadnuté řidičské nebo profesní průkazy či technické prohlídky vozidel nemusí řidiči řešit. Během pandemické situace se jejich platnost prodlužuje o dalších deset měsíců. Prodloužení se týká dokladů, kterým vypršela platnost mezi 1. září 2020 a 30. červnem 2021. Prodloužení platnosti dokladů je v platnosti po celé Evropské unii.

Prodloužení platnosti dokladů se netýká jen řidičských průkazů a pravidelných technických prohlídek. O 10 měsíců jsou prodlouženy i lhůty pro dokončení školení držitelů osvědčení profesní způsobilosti. Odpustek se částečně týká i nákladní, železniční a vodní dopravy. 

Prodloužení platnosti spadá pod evropský program Omnibus II. Během jeho prvního kola byl lidem prodloužený termín dokladů, kterým skončila platnost mezi únorem a srpnem. 

„V současné situaci je důležité, aby lidé mohli ještě více omezit své kontakty a mimo domov řešili opravdu jen to nejnutnější. K tomu nám pomůže i toto nedávno přijaté nařízení, které bude možné v různých oblastech dopravy využívat,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

I přes další prodlužování platnosti dokumentů, zůstávají úřady a provozovny STK ověřeny. Například výměnu řidičského průkazu lidé i nadále vyřeší na všech úřadech s rozšířenou působností

Pokud je to alespoň minimálně možné, doporučuje ministerstvo dopravy, aby řidiči svá vozidla na pravidelnou technickou kontrolu připravila. Opatření má pomoci zejména těm, kteří se cítí zdravotně ohroženi a museli by cestovat mezi okresy. 

Doklady již jednou prodloužené se i nyní mohou znovu prodloužit. A to buď do 1. července 2021 nebo o 6 měsíců, pokud prodloužená platnost vyprší po datu 1. července 2021.

Příklady životních situací:

  • Pokud řidiči vypršel řidičský průkaz v původním termínu již 25. března 2020, byl mu prodloužen Omnibusem I do 25. října 2020. Nyní je mu opět prodloužen Omnibusem II až do 1. července 2021. 
  • Řidiči vypršel řidičský průkaz původně 29. srpna 2020 a Omnibusem I mu byl prodloužen až do 29. března 2021. Omnibus II mu prodlouží doklad až do 29. září 2021, protože prodloužení o půl roku je již po datu 1. července 2021.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto STK Na Přerovské

Štítky řidičský průkaz, STK, platnost, výměna, Omnibus II, termín, propadnutí, výměna, kontrola, pandemie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.