sobota 8. srpna 2020 Soběslav

Na několika rušných křižovatkách v Plzni nepůjdou semafory. Řídit je budou policisté

Během června dojde k plánovanému výpadku elektrického proudu, to se dotkne i tří plzeňských křižovatek. Semafory tam nahradí policisté. Motoristé by si tak měli oprášit znalosti, co se týče pokynů policistů.

Na plánované výpadky elektrického proudu na jednotlivých plzeňských křižovatkách budou dohlížet plzeňští dopravní policisté, kteří jejich řízení převezmou do vlastních rukou. Zároveň žádáme všechny řidiče, aby respektovali pokynů policistů, dotčenými křižovatkami projížděli s největší opatrností, byli ohleduplní a věnovali svou pozornost řízení a provozu,“ uvedla policejní mluvčí Veronika Hokrová

Semafory nepůjdou na těchto místech:

13.6. od 7-16 hodin na křižovatce ulic U Prazdroje x Lobezská

18.6 od 12-15 hodin na křižovatce U letiště x Folmavská

19.6 od 13-16 hodin na křižovatce Klatovská třída x Sukova

20.6 od 7-16 hodin opět křižovatka U Prazdroje x Lobezská

Malé opakování

! Signál se žlutým světlem „Pozor!“, nahrazuje pokyn vztyčené paže policisty. Pro řidiče jedoucí ve směru předtím volném,  znamená povinnost zastavit vozidlo.  

! Naopak pro řidiče, kteří stáli, povinnost připravit se k jízdě. Signál se zeleným světlem „Volno“, nahrazuje policista postojem s upažením rukou v úrovni ramen, připomínající tvarem písmeno „T“.

! Pokyn „Volno“ platí pro směr, ke kterému stojí policista bokem, kdy řidiči mohou na křižovatce odbočit vpravo nebo vlevo.

! Při odbočení vlevo však řidič musí dodržet pravidla pro odbočování, zejména pak dát přednost v jízdě protijedoucím vozidlům. Současně tímto postojem a pokynem policista nahrazuje signál s červeným světlem „Stůj!“ pro směr, ke kterému stojí čelem nebo zády. Řidič jedoucího vozidla směrem k čelu nebo zády policisty je tedy povinen zastavit.

! Chodci smějí přecházet vozovku jen ve směru, pro který platí pokyn „Stůj!“. Posledním a zpravidla pro řidiče nejtěžším postojem je tzv. trojstranná uzávěra, tedy postoj, kdy má policista pravou paži předpaženou a levou upaženou, připomínajícím tvarem písmeno „L“.

! Povinnost zastavit vozidlo na pokyn „Stůj!“ platí pro řidiče přijíždějící směrem k zádům a pravému boku. Pokyn „Volno“ znamená pro řidiče přijíždějící k levému boku, přičemž řidič kromě průjezdu křižovatkou v přímém směru může odbočit vpravo nebo vlevo. Současně pokyn „Volno“ platí pro řidiče přijíždějící k čelu policisty a to pouze, pokud odbočuje jen vpravo. V tomto případě chodci mohou přecházet jen za zády policisty.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky doprava, semafor, Plzeň, křižovatka, policie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.