U požáru v Národním parku České Švýcarsko aktuálně zasahuje 900 hasičů. K dispozici mají více než 200 cisteren. Hořící les pomocí bambi vaků hasí také 18 vrtulníků a pět letadel. Na pomoc svým kolegům vyrazilo také 60 hasičů z Plzeňského kraje. Jeden z dobrovolných hasičů se při zásahu zranil.
„V tuto chvíli je na místě zásahu z Plzeňského kraje 9 dobrovolných jednotek o 27 členech a 13 jednotek profesionálních o 33 příslušnících. Bohužel došlo i k jednomu zranění dobrovolného hasiče z Bílé Hory. Mělo by jít o tržnou ránu na stehně, nicméně nejde o příliš závažné zranění,“ shrnul mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.
První odřad vyjel do Hřenska v úterý 26. července ve tři hodiny ráno a po příjezdu se okamžitě zapojil do akce. „Na místě, kde bylo zřízeno čerpacího stanoviště, museli hasiči nahradit velkokapacitní čerpadlo z Litoměřic, které mělo technickou závadu a nebylo možné dodávat vodu na požářiště. Čerpací stanoviště bylo vytvořeno na řece Kamenice v Hřensku,“ popisuje Poncar. Ještě ten samý den vyrazil na místo i druhý odřad s 19 hasiči a čtyřmi cisternami z Tachova, Klatov, Rokycan a Domažlic. K nim se připojily dva dopravní automobily a jeden velitelský vůz z Košutky.
V následujích dnech se hasiči vystřídali a další na místo stále přijížděli. Spolu s jejich počty rostlo i množství vyslané techniky. „Hlavní činností našeho odřadu bylo rozvinutí zhruba čtyř kilometrů dopravního a útočného vedení, kyvadlová doprava vody cisternami, zprůchodnění cesty od popadaných stromů za pomocí motorových pil v délce 1,5 kilometrů k novému ohnisku požáru a hasební práce ve velmi složitém terénu,“ přiblížil mluvčí.
Série velmi rozsáhlých požárů zaměstnávala hasiče v srpnu 2015. Vrtulník armády i policie například pomáhal hasit 20 hektarů lesa a pole mezi Dobřívem a Pavlovskem na Rokycansku. Do boje se zapojili také hajní, kteří hasičům pomáhali s orientací po lesních cestách. Příčinou požáru byla jiskra od kombajnu.
První tři dny prováděli plzeňští hasiči zejména průzkumy ve skalnatém terénu a starali se o dálkovou dopravu vody za pomoci velkokapacitního čerpadla. Další jejich činností byla i požární ochrana hotelů. „Velice se nám osvědčilo použití čtyřkolek v terénu, v němž se standardní vozidlo může pohybovat jen stěží, či vůbec. Využíváme je zejména na dopravu materiálu, hasičů a na průzkum,“ dodal Poncar.
Momentálně se na místě nachází 60 hasičů z Plzeňského kraje. Z profesionálů jsou to hasiči z územních odborů Plzeň, Tachov, Rokycany, Domažlice, Klatovy a velkou pomoc poskytují i dobrovolné jednotky z Nýřan, Horšovského Týna, Bílé Hory, Domažlic, Plané, Klatov a z Folmavy.
Neděle, 31. července 2022, 09:30
Šumavský národní park v letních měsících pravidelně více kontroluje terén, zda někde nehrozí vznik požáru. Podobnou praxi udržuje už několik let bez ohledu na současný požár v Českém Švýcarsku. Do preventivních kontrol v terénu se na Šumavě v...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.