Počasí dnes22 °C, zítra22 °C
Pondělí 20. května 2024  |  Svátek má Zbyšek
Bez reklam

Americká zahrada je v plném květu. V arboretu cizokrajných dřevin rozkvétají stromy i keře

V plném květu je slavná Americká zahrada u Chudenic na Klatovsku a právě měsíc květen je ideálním časem k její návštěvně. V arboretu cizokrajných dřevin rozkvétají stromy i keře. Vzácný stromovitý dřín květnatý je letos zahalený bílým závojem z velkých listenů jinak drobných květů. Americká zahrada je celoročně volně přístupná bez poplatků.

Je nejucelenější sbírkou severoamerických dřevin v České republice. Založil ji hrabě Evžen Černín v roce 1842 jako okrasnou školku pro nedaleký park u zámku Lázeň. Arboretum je chráněno státem jako národní přírodní památka (NPP). Na péči o toto území o rozloze 1,68 ha se spolupodílí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), Lesy ČR a Městys Chudenice. „AOPK ČR zpracovává odborné a koncepční dokumenty, pravidelně kontroluje zdravotní stav dřevin, ošetřuje je a označuje. Také zajišťuje nové výsadby nebo naopak odstraňuje nežádoucí nálety," uvedla Milena Prokopová z AOPK ČR. 

Během jarní údržby NPP Americká zahrada byly za pomoci Lesů ČR a pracovníků AOPK ČR odklizeny popadané větve. Městys Chudenice zajistil kontejner pro odvezení větví a jejich likvidaci. Arboretum hojně navštěvuje veřejnost, proto je řada opatření zaměřena na zajištění bezpečnosti. Mimo jiné se pravidelně kontrolují bezpečnostní vazby v korunách stromů. „Počátkem května jsme zkontrolovali 14 vazeb u celkem šesti dřevin a jednu z nich bude nutné letos  nahradit novou,“ sděluje Ladislav Lokajíček z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Návštěvníci arboreta si možná povšimnou malých provázkových oplocení, která zde dočasně instalovala AOPK ČR kvůli ochraně některých mladých dřevin při sečení trávníků. Stejně jako vloni se bude v zahradě sekat dvakrát, v červnu a září. 

Ohodnoť článek

Autoři | Tisková zpráva | Foto AOPK ČR

Štítky Americká zahrada, Chudenice, rozkvetlé stromy, dřevina, květ, arboretum, Česko, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, keř, Lesy České republiky, okres Klatovy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Americká zahrada je v plném květu. V arboretu cizokrajných dřevin rozkvétají stromy i keře  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.