Počasí dnes9 °C, zítra9 °C
Středa 17. dubna 2024  |  Svátek má Rudolf
Bez reklam

Kempy v Plzeňském kraji zdražily, koupaliště většinou ne, čekají vysokou návštěvnost

Dražší bude v letošní sezóně pobyt v kempech na území Plzeňského kraje. Meziročně se zdražuje do deseti procent. Příčinou jsou podle provozovatelů vyšší ceny elektřiny, plynu, pohonných hmot, stavebních materiálů, služeb, základních potravin i nutnost platit více zaměstnancům i brigádníkům. Koupaliště většinou zdražení vstupného nyní neplánují. Všichni očekávají, že kvůli vysoké inflaci budou rodiny více spořit a mohly by trávit dovolenou v tuzemsku více než dříve.

"Zdražovali jsme o jednotky procent, do deseti. Elektřina je o polovinu dražší než loni, a v květnu se má dál zvednout, plyn také. Služby se zdražují a také lidi musíme zaplatit více," uvedl Vladimír Šabek, majitel kempu La Rocca v Konstantinových Lázních na Tachovsku. Vejde se tam zhruba 150 stanů a 64 karavanů, je tam 65 chat, čtyři zděné chaty, sruby a mobilní domy. Za chaty se zvedl poplatek za osobu z 80 na 90 korun. Kemp předchozí čtyři roky ceny za ubytování a plochy nezvyšoval.

"Lidé už volají od listopadu. Polovina těch, kteří jezdí do chat, si je při odjezdu zamlouvá na další rok. Na léto je jich většina zamluvená. Na červen už jsou objednané také školy, které v době covidu nebyly," řekl Šabek. Podobně jako loni čeká, že Češi budou jezdit víc. Už v dubnu a začátkem května byl v kempu sraz ultramaratonců, karavanistů, amerických vozidel Dodge a mercedesů. Oplocený kemp s bazénem, tenisovým kurtem, hřištěm na plážová volejbal je po celou noc hlídaný, vedle něj je šestikilometrová in-line dráha a v okolí cyklotrasy.

Kemp dokončil novou zděnou chatu pro čtyři lidi. "Má dvě ložnice, koupelnu, kuchyň a obývák. Dále jsme opravili zhruba třetinu chatek, hlavně střechy, materiál za dva roky zdražil na dvojnásobek. Do údržby jsme dali statisíce korun," uvedl Šabek, který si loňskou sezonu pochvaloval.

O několik procent zdražil ze stejných důvodů kemp Keramika na Hracholuskách, největší přehradní nádrži a rekreační oblasti v kraji. Podle provozovatele Vladimíra Čecha je o pobyty velký zájem. Hodně Čechů se obává dalších měsíců a šetří. Řada prázdninových termínů je obsazená, stejně jako v kempu Ostende u Boleveckého rybníka v Plzni. Keramika opravila a dovybavila dětské hřiště, má nové elektrické přípojky pro karavany a rozšířila kulturní program na prázdniny.

Provozovatelé koupališť v kraji většinou neuvažují o zdražení vstupného pro letní sezonu. Stejné ceny zachovají u venkovních koupališť například v Dobřanech a v Klatovech, nadále zdarma se budou lidé koupat v přírodním koupališti Babylon na Domažlicku. O desetikorunu naopak zvýší své ceny letní koupaliště v Rokycanech. Provozovatelé se před letní sezonou, většinou od 1. června, zaměřili na úklidy, údržbu, případně na vylepšení kvality vody. V Dobřanech podle místostarostky Jaroslavy Ummerové pořídili novou technologii, která pomůže zvyšovat čirost vody v biotopu i ve vedrech. Do koupaliště investovali také v Klatovech.

Pro Babylon, o nějž se stará město Domažlice, zůstává pronájem kabin na pláži i vstup zdarma. "Pravidelně se musí nechat provést rozbor vody z vrtu, starat se musíme o otevírání a zavírání areálu a o provoz sociálních zařízení i kabin," uvedl místostarosta Radek Wiesner. Na koupališti bude letos nová sedmimetrová skluzavka za 280.000 Kč, parkoviště bude hlídat kamera.

V Rokycanech město do vylepšení koupaliště investovalo v minulých letech, letos žádné větší výdaje do areálu nešly. "Vše se teď připravuje na zahájení sezony. Museli jsme upravit vstupné, ale ani tak to zdaleka nepokryje náklady, které s provozem máme," řekl místostarosta Jan Šašek. Celodenní vstupné pro dospělé se zdraží ze 70 na 80 korun, celodenní zlevněné vstupné pro děti od šesti do 15 let, studenty a seniory podraží z 50 na 60 korun. Novinkou bude celodenní rodinné vstupné za 260 Kč.

V oblíbené plzeňské rekreační oblasti Boleveckých rybníků, kam je vstup na pláže zdarma, jejich správci kosili rákosiny a orobince, aby zlepšili přístup do vody. Na začátku května tu lovili plevelné ryby. "To vše přispívá k udržení dobré kvality vody," řekl Martin Gregar ze správy veřejného statku města. Správci rybníků před sezonou také uklízejí a čistí břehy.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Kemp Keramika Hracholusky

Štítky kempování, ceny za ubytování, letní sezona, koupaliště, zdražení ubytování, Plzeňský kraj, chata, Vladimír Čech, léto, Babylón, Mercedes-Benz, Radek Wiesner, Jan Šašek, Klatovy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Kempy v Plzeňském kraji zdražily, koupaliště většinou ne, čekají vysokou návštěvnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.