Počasí dnes23 °C, zítra22 °C
Pátek 2. června 2023  |  Svátek má Jarmil

Plzeňský kraj má u ruské Sberbank 156 milionů korun na termínovaném vkladu, na běžném účtu zůstaly statisíce

Plzeňský kraj má u ruské banky Sberbank, která v ČR zavřela své pobočky, 156 milionů korun na termínovaném vkladu. Na běžném účtu mu v ní zůstalo zhruba 700 000 korun poté, co kraj téměř 31 milionů stáhl. Podle ekonomického náměstka byly tyto prostředky rezervou a v rozpočtu se s nimi nepočítalo.

Na téma uložených peněz u Sberbank konfrontoval opoziční zastupitel Jiří Valenta (KSČM) ekonomického náměstka Romana Zarzyckého (ANO). „Jaký to bude mít vliv na strukturu schváleného rozpočtu? Kde ty peníze sebereme, abychom je nahradili? Každá právnická osoba je totiž pojištěná jen na částku maximálně 100 000 eur," ptal se Valenta. Podle Zarzyckého uložené miliony u ruské banky hospodaření kraje nikterak neovlivní. „Je to samozřejmě velmi nepříjemné, ale nám to saldo hospodaření nijak nenaruší. Jsme na to připraveni, byly to rezervní prostředky, nepočítalo se s jejich přímým zapojením do rozpočtu," ujišťoval Zarzycký.

Kraj podle něj postupuje podle metodického pokynu a výkladového stanoviska ministerstva financí, které řeklo, že vyvolává jednání o odkupu pohledávek a o společném postupu.

Mezi klienty Sberbank CZ, která má vazby na Rusko, byla i rokycanská radnice. Rokycany měly u Sberbank dva spořící účty, na kterých bylo dohromady 60,65 milionů korun. Oba účty radnice vypověděla ještě před tím, než banka ztratila licenci.

 „My se k tomu přihlásíme," řekl Zarzycký. Ministerstvo financí podle náměstka zvažuje, že by se všemi kraji a obcemi jednalo a celý balík pohledávek odkoupilo. To bude záviset na rozhodnutí vlády. „A zároveň by společným postupem saturovalo vzniklé škody krajům a následně by si to vypořádalo v rámci insolvenčního řízení nebo řízení, které je specifické pro odebrání bankovní licence," přiblížil Zarzycký.

Kraj měl kromě 156 milionů korun na termínovaném vkladu s výpovědní lhůtou 31 dní u Sberbank CZ ještě zhruba 31 milionů Kč na běžném účtu. „Zafungoval risk management a stáhli jsme téměř vše a zůstalo tam jen asi 700 000 korun," uvedl náměstek.

Nové vedení kraje, které nastoupilo letos 14. února, si nechalo zmonitorovat genezi vzniku účtu u Sberbank. O rozdělení krajských peněz do bank rozhodoval podle náměstka vedoucí ekonomického oddělení, nikdy to neovlivnil politický zásah. „Nic nenasvědčovalo tomu, že jsme mohli reagovat jinak," doplnil náměstek.

ČNB už zahájila kroky k odebrání licence 

Největší ruská banka Sberbank 2. března oznámila, že odchází z Evropy. Zdůvodnila to velkým odlivem hotovosti z dceřiných firem a ohrožením bezpečnosti zaměstnanců a majetku. Ruskou invazi na Ukrajinu, která začala 24. února, nezmínila. Uvedla, že není schopna zajistit likviditu evropských dceřiných společností, ale že úroveň jejího kapitálu a kvalita aktiv jsou dostatečné k tomu, aby mohla vyplatit peníze všem vkladatelům. Také v ČR zavřela Sberbank CZ své pobočky. ČNB 28. února oznámila, že zahájila kroky k odebrání její bankovní licence.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) bude jeho resort jednat se samosprávami, které u ní měly peníze a nemohou se k nim teď dostat, individuálně. Do řešení pomoci bude zřejmě také zapojena Národní rozvojová banka. Uzavření Sberbank zkomplikovalo situaci asi 180 obcím a pěti krajům, které se tak nemohou dostat ke zhruba pěti miliardám korun na účtech banky.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Zuzana Duzbabová

Štítky Sberbank, Plzeňský kraj, ruská banka, investice, běžný účet, termínovaný vklad, banka, Česko, Jiří Valenta, Sberbank CZ, KSČM, ANO 2011

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Josef Mašek

ubohým gestem a neprofesionálním politicko ekonomickým hysterickým rozhodnutím o likvidaci této banky jsme si akorát přidělali problémy komunální a problémy občanům ČR....a kolik toto rozhodnutí stálo daňové poplatníky o tom raději všichni z pětikoalice mlčí

Čtvrtek, 7. dubna 2022, 10:17

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.