Do zrekonstruovaného a vybaveného bytu v nádražní budově v Plasích, který patří Správě železnic (SŽ), se nastěhovala ukrajinská rodina za Záporoží. Matka Jelizaveta s dcerami, 17letou Káťou a sedmiletou Darjou, uprchly do Čech po napadení Ukrajiny Ruskem. Dva pokoje s kuchyňským koutem jim SŽ bezplatně a dlouhodobě zapůjčila na základně smlouvy s ministerstvem vnitra a bude jim platit režii bytu. Pracovníci plzeňské oblasti SŽ rodině darovali postele, skříně, pračku, hračky, sešity, hygienické potřeby a byt vybavili wi-fi.
„Je to tu velmi krásné, všechno nové. Češi nám moc pomáhají už od 4. března, kdy jsme odešli ze Záporoží, jsou moc hodní a ochotní," uvedla Jelizaveta Chruščová. Dcera Darja, žákyně druhé třídy, novinářům řekla, že se těší do české školy na kamarády a chce tam hned. Její sestra Káťa, žákyně posledního ročníku ukrajinské jedenáctiletky, je s matkou připravena okamžitě nastoupit do zaměstnání. „V Záporoží jsem pracovala v leteckém závodě jako kontrolorka montáží, dělnické práce se nebojím. Jestli bude práce, půjdu hrozně ráda," řekla matka.
V Záporoží ještě při jejich odjezdu nebyla tolik cítit válka. Otec rodiny zůstal v Záporoží, aby bojoval proti ruskému agresorovi. „Plasy jsem neznala, Plzeň ano. Jsem moc ráda, že malá může do školy," řekl Jelizaveta. Je připravena zůstat v Plasích do konce války. „Do našeho rodného města není možné se dostat. Polovina lidí už odjela, i když město ještě není zničeno, ale v okolí Záporoží města nejsou, všechno je srovnané se zemí," popsala.
SŽ poskytla v polovině března Národnímu asistenčnímu centru pomoci Ukrajině seznam 29 bytů po celé ČR, kde je možné okamžitě ubytovat ukrajinské uprchlíky, bydlí jich tak už 55. V Plzeňském kraji jsou byty v rekonstruovaných nádražních budovách ve městech Horažďovice, Pačejov a Plasy. Další jsou k dispozici ve městech Planá nad Lužnicí, Kardašova Řečice, Bečváry, Brandýs nad Labem, Kutná Hora, Mnichovo Hradiště, Nymburk, Šenov u Nového Jičína, Hanušovice, Prostějov, Lanškroun, Králíky a Vizovice. „Kromě Karlových Varů a Sezimova Ústí jsou byty v nádražních budovách," vyjmenovala mluvčí SŽ Radka Pistoriusová.
Podle oblastního ředitele SŽ Radka Makovce železnice nádraží v Plasích v letech 2017 a 2018 kompletně zrekonstruovala za 20 milionů korun. „S pomocí zaměstnanců jsme byt dovybavili a připravili. Kuchyňská linka tu byla, ale vybavení je hlavně od našich zaměstnanců. Míra solidarity je opravdu velká," konstatoval Jaroslav Brašnička ze SŽ. V bytě loni půl roku bydlela rodina za komerční nájem, v budově jsou další obsazené byty. V bytě má rodina telefon a nouzové kontakty v ukrajinštině.
„Nabízíme ještě velký byt v Horažďovicích, kde je skoro 150 metrů čtverečních a je tam připravená kapacita pro sedm až deset lidí. V Pačejově je větší byt 2+1. Čekáme, až se ozvou z krajského centra pro pomoc Ukrajině," doplnil Makovec. Uprchlíky přivezli do nového bytu profesionální hasiči z plzeňského hotelu Marriott, kde byli dočasně ubytovaní.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.