Oblíbený festival světla se po koronavirové pauze opět vrací do západočeské metropole, a to ve velkém stylu! Šestý ročník totiž zavítá do samotného srdce Plzně a na trase dlouhé 2,5 kilometru nabídne to nejlepší ze současné digitální tvorby od českých i zahraničních umělců. Vrcholem celé akce pak bude videomappingová projekce Nebeská symfonie v katedrále sv. Bartoloměje.
„Cítíme, že Plzeň potřebuje odstartovat kulturní sezonu velkou akcí, která bude rezonovat v celé republice a pokud možno i za hranicemi. Trasa má zhruba 2,5 kilometru s tím, že lidé mohou začít s procházkou kdekoli a není nutné být hned u katedrály, která určitě bude takovým tím vrcholem letošního ročníku,“ říká úvodem Jiří Suchánek, ředitel kulturní a kreativní zóny DEPO2015, která festival pořádá.
Opravený gotický interiér katedrály se na dva dny promění v obrovské plátno jedné z největších videomappingových a světelných show ve střední Evropě s názvem Nebeská symfonie. Návštěvník zahlédne na stropě i oltáři vesmír, planety, ale i plzeňské reálie včetně známého andělíčka. Umělecký obsah vytvořila mezinárodně oceňovaná francouzská umělecká skupina AV Extended. „Návštěvníci si užijí asi osmi minutovou show. Projekci zajistí pět velkých projektorů a spousta světel. Očekáváme, že katedrálu navštíví až pět tisíc lidí, proto je třeba si rezervovat vstupenky na přesně daný čas,“ upozorňuje Suchánek.
Další dechberoucí instalace s názvem Second Litany bude na návštěvníky čekat v areálu DEPO2015. „Jedná se o iluzivní projekci, tedy videomapping na obří kresby, které mají devět metrů na výšku. Na plátnech se rozehrává zajímavá show a postavy takřka vystupují z plátna. Vše doprovází zajímavá hudba. Tato instalace bude zdarma přístupná všem zájemcům,“ láká Suchánek.
Festival Světla Blik Blik se uskuteční už tento pátek a sobotu a nabídne celkem 15 zastavení. Na akci se podíleli čeští umělci i jejich kolegové ze zahraničí jako například ze Slovenska, Maďarska, Francie nebo až z dalekého Japonska. Ze země vycházejícího slunce do Plzně přicestoval výtvarník Yasuhiro Chida. V jeho tvorbě se projevuje jeho láska k přírodě, což se odráží i v instalaci Analemma. Kilometry napnutých provázků se zajímavým nasvícením proměňují vysloužilou lakovnu autobusů v horskou hvězdnou oblohu, kterou netrápí světelný smog.
V letošním roce si Plzeň připomíná kulatá výročí spojená se slavnými rodáky jako byl Jiří Trnka a Josef Skupa. I jim bude věnována speciální instalace v podání maďarských umělců, kteří na západ Čech přijíždějí s projektem “Fasády jak malované“. Po dobu dvou dnů nasvítí obřími projekcemi například budovu Západočeského muzea, Mlýnskou strouhu či Masné krámy. „Trnkova zahrada se bude promítat na Korandově sboru a poblíž sochy Hurvínka v sadech zase bude taková velká koláž fotografií, které dohromady vytvoří podobu slavné loutky,“ přibližuje Suchánek.
Poprvé festival světla doprovodí také netradiční kulturní zážitek v podání plzeňské umělecké skupiny Žongléros Ansámbl, kteří si připravili speciální vystoupení Camera Obscura.
„Na tomto projektu jsme pracovali zhruba jeden a půl roku. Bylo pro nás výzvou spojit cirkus a moderní technologie. Snažili jsme se do toho zapojit i tematické kostýmy a představit příběh, který by mohl návštěvníky festivalu zaujmout,“ doplnil principál Žongléros Ansámbl Jiří Misař. Představení, jež v sobě spojuje akrobacii a světelné prvky se odehraje ve čtyřech reprízách v autobusové hale v areálu DEPO2015. I na toto představení je třeba si předem rezervovat vstupenku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.