čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Tým zdravotníků naočkuje ve věznici na Borech přes 700 vězňů, jedná se hlavně o třetí posilující dávky

Během jednoho dne chce mobilní očkovací tým Rokycanské nemocnice stihnout aplikovat vakcínu proti koronaviru osmi stovkám lidí v plzeňské věznici. Jedná se zhruba o 750 trestanců a 50 zaměstnanců. V drtivé většině jde o třetí posilující dávky. Důvodem je ochrana před případnou nákazou varianty omikron nebo komplikovaným průběhem nemoci. Očkovaní vězni se navíc budou moci vyhnout některým epidemiologickým opatřením, která v káznici platí.

Na více než 1160 trestanců ve Věznici Plzeň dohlíží 550 zaměstnanců, kteří mají možnost nechat se očkovat v běžných očkovacích centrech. Za vězni, kteří projeví o vakcínu zájem, musí jezdit očkovací tým. Dnešní akce probíhá od rána přímo v borském areálu a je organizačně velice náročná. Osoby odpykávající si tresty za různé delikty od kázeňských, přes majetkové, po násilné totiž musí přicházet ke zdravotníkům v menších oddělených skupinách.

 „Se zástupci věznice jsme domluvení na přesném postupu. Za nemocnici jsou tu dva lékaři, dvě sestry a tři administrativní pracovníci. Budeme očkovat tak dlouho, dokud nebudeme hotovi. Věřím ale, že to do odpoledne stihneme,“ říká vedoucí sestra očkovacího týmu Ivana Škoríková.

Zaměstnanců je v plzeňské věznici naočkováno přes 80 procent, vězňů téměř 90 procent. „Nově budou očkováni hlavně vězni, kteří sem před nedávnem nastoupili a zatím očkováni nejsou. Hlavním motivem je pro všechny, kteří projevili o očkování zájem, ochrana zdraví. Očkování ale některým umožní i příležitostný kontakt s vězni z jiných skupin, což bez očkování není možné. A vakcinace je žádoucí také u vězňů, kteří pracují, aby se minimalizovala rizika nákazy mimo areál věznice,“ vysvětluje zástupce ředitele Martin Černý, podle kterého pracuje přibližně pět stovek trestanců. 

První fáze očkování vězňů se uskutečnila loni od dubna, a to v několika etapách podle toho, jak se otvírala možnost očkování pro jednotlivé věkové kategorie. „Nyní jsme se rozhodli posilující dávky aplikovat u zájemců z řad vězňů během jediného dne. Důvodem je mimo jiné i obava z nákazy variantou omikron,“ dodává Černý.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Nemocnice Plzeňského kraje

Štítky očkování, nemocnice, kovid, koronavirus, Plzeň, věznice, Bory

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.