čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Muži, který v době covidu šokoval tajnou nahrávkou z nemocnice, hrozí až osmiletý trest

Okresní státní zastupitelství v Plzni podalo obžalobu za šíření poplašné zprávy na muže, který v době vrcholící pandemie natáčel video na covidovém oddělení Fakultní nemocnice Plzeň. Na skrytou kameru zachytil svou vážně nemocnou matku i ostatní pacienty, jimž bez ostychu tvrdil, že je lékaři nechávají schválně umírat. Sám pak personálu nutil, aby podali matce jím donesené léky. Záznam pak zveřejnil na internetu, kde ho viděly desítky tisíc lidí. Muži hrozí až osmiletý test, neboť tak činil v době nouzového stavu.

Obžaloba už dorazila na okresní soud, datum jednání zatím nebylo nařízeno. Soudce, kterému byl případ přidělen, se seznamuje se spisem, řekla dnes dozorčí úřednice okresního soudu Lucie Ženíšková. Policie muže obvinila loni v srpnu.

 „Vyšetřováním případu bylo zjištěno, že zveřejněné zvukové i obrazové záznamy pořízené obviněným jsou způsobilé způsobit nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva tím, že rozšiřují poplašnou zprávu o interním chodu na pracovišti ve zdravotnickém zařízení a dále svým jednáním měl způsobit újmu na dobrém jménu lékařského personálu," uvedla tehdy policejní mluvčí Veronika Hokrová.

Tajná nahrávka měla téměř 100 tisíc zhlédnutí

Muž se do nemocnice dostal v březnu loňského roku, aby se přišel rozloučit se svou umírající matkou, což na záznamu sám připustil. Dále poznamenal, že matka byla po mrtvici a ochrnula na polovinu těla. Umírat na covid, ale podle něj nemusela. Stačilo, aby ji lékaři podali Inverktimin.

Léky do nemocnice i sám přinesl 

Zdravotníci muži například marně vysvětlovali, že jeho matce akutně selhávají ledviny a v takovém případě lék nelze podat. Podání léku se muž domáhal i podle zveřejněné nahrávky telefonátu u přednosty kliniky. I ten mu vysvětloval, že účinnost léku není prokázaná a nejsou prokazatelné výsledky ani doporučení odborných společností. Muž ale tvrdil, že je účinný a přesvědčoval o tom i další dvě pacientky, jenž byly s jeho matkou na pokoji.

„Vidíte to. Mohou zachránit i vás a neudělají to,“ říká muž na videu. Na to mu jedna odpovídá, že jim stejně není pomoci. „Já vím, že to jde, ale neudělají to. Raději vás tu nechají umřít,“ tvrdil jim.

Téměř tříhodinový záznam zveřejnil poté na internetu, a to jak na svých sociálních sítích, tak i na službách pro vkládání videí. Z asi nejzmámenější služby YouTube video smazal, jinde jde ale dál přehrávat. Video je proložené telefonáty s lékaři i policií.

Nemocnice okamžitě podala trestní oznámení

Proti zveřejněnému videu se hned v březnu ohradil ředitel FN Plzeň Václav Šimánek a uvedl, že nemocnice podala na jeho autora trestní oznámení. „Svým chováním zneužil důvěru všech přítomných, protože na oddělení pořídil nahrávky bez souhlasu zaměstnanců a o co hůře, i bez souhlasu vyobrazených pacientů. Nahrávky následně sestříhal a zveřejnil s cílem poškodit dobré jméno Fakultní nemocnice Plzeň," uvedl tehdy v prohlášení Šimánek. Autor videa podle něj šířil nepravdivý údaj o zabíjení nemocných, několikrát obvinil zaměstnance FN z trestných činů, což může vážně ohrozit vážnost nemocnice a znepokojit občany.

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto kanál obviněného na službě odysee.com

Štítky COVID-19, koronavirus, nemocnice, FN Plzeň, policie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pavel Moravec

Dobře, šíření poplašné zprávy? A co Flégr, který prorokoval v médiích bludy, že budou mrazáky na mrtvoly na ulicích v souvislosti s Covidem? To nic není, vážení státní zástupci? Začněte konat z vlastní iniciativy. Nebo je Flégr pro vás už vysoko?

úterý, 11. ledna 2022, 06:54

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.