neděle 28. listopadu 2021 René

Lidé s nižšími příjmy mohou žádat o kotlíkové dotace

Rodiny s nižšími příjmy si budou moci v listopadu podat takzvanou předžádost v programu na kotlíkové dotace, které jim pomohou uhradit až 95 procent nákladů na plynový kondenzační kotel nebo na kotel na biomasu. Příjem předžádostí spustí Plzeňský kraj 15. listopadu letošního roku.

Žadatelé musí splňovat podmínky o maximální výši příjmu na jednoho člena domácnosti. Výjimku mají pouze domácnosti složené z důchodců pobírajících starobní či invalidní důchod 3. stupně. „Základním kritériem pro určení, kdo může využít dotaci pro domácnosti s nižším příjmem, je výše průměrného čistého příjmu na člena domácnosti, která v roce 2020 nepřesáhla 170 900 korun, tedy 14 242 korun čistého příjmu na osobu v domácnosti měsíčně,“ vysvětluje mluvčí krajského úřadu Eva Mertlová. Zda máte nárok na dotaci si můžete jednoduše spočítat na webových stránkách Plzeňského kraje je dostupná kalkulačka, najdete ji ZDE.

Výjimku tvoří domácnosti složené pouze z důchodců pobírajících starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně. To nemusí dokládat příjmy, protože jsou automaticky způsobilí pro dotaci. Základní podmínkou získání dotace je, že žadatel musí být vlastníkem nebo spoluvlastníkem nemovitosti, tedy rodinného domu, bytové jednotky v bytovém domě nebo trvale obývaného rekreačního objektu.

„Samozřejmě bude možné podávat žádosti ještě dalším zájemcům, kteří si nestihnou podat předžádost. Vyhlášení tohoto programu očekáváme na začátku příštího roku, ale jsme vázáni na vyhlášení přesného znění podmínek ze strany ministerstva. “ říká náměstek hejtmanky Josef Bernard (STAN).

Jak podat předžádost?

Prvním krokem je podání elektronického formuláře předžádosti v aplikaci eDotace, kde žadatel uvede základní údaje o žadateli a novém zdroji vytápění. Podmínkou podání elektronického formuláře je zřízení uživatelského účtu v aplikaci eDotace. Veškeré informace ke kotlíkovým dotacím včetně prokliků na aplikaci eDotace najdete ZDE.

Cílem dalšího programu na kotlíkové dotace je výměna stávajících kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním. Od 1. září 2022 bude podle zákona o ochraně ovzduší z roku 2012 povoleno používat kotle pouze 3. a vyšší emisní třídy podle ČSN EN 303-5. Provoz zastaralých kotlů bude zakázán a bude nutné je vyměnit za nové ekologické zdroje vytápění.  

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Richard Beneš

Štítky kotlíková dotace, životní prostředí, výměna kotlů, vytápění, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.