pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Nepomuk se konečně dočká vlastní městské policie, strážníci nastoupí od ledna

Čtyřtisícový Nepomuk bude mít od ledna vlastní městskou policii, která se bude starat o bezpečnost obyvatel i silničního provozu a pořádek ve městě. Služby budou zajišťovat dva až tři policisté a roční náklady jsou odhadovány na 1,5 milionu korun. Nejbližší strážníci teď sídlí 15 kilometrů od Nepomuku v Blovicích a ve 20 kilometrů vzdálených Horažďovicích.

„Strážníci budou míst permanentní dohled nad skupinkami, které se odpoledne a večer stále častěji vytváří u náměstí a porušují vyhlášku o pití alkoholu na veřejnosti a další," řekl starosta  Jiří Švec (za ANO). Město má podle něj velké problémy také s parkováním rekreantů, zejména z Prahy, kteří odstavují svá vozidla všude včetně trávníků.

Zatímco všechna města v regionu kromě Plzně mají velké problémy se sháněním strážníků, v Nepomuku se do výběrového řízení přihlásili tři uchazeči. Podle dostupných informací všichni pracovali u policie, jsou místní i dojíždějící. „Vybereme je do konce října," uvedl starosta. Město by chtělo už příští rok zvýšit jejich počet na pět a poté budou sloužit nonstop.

Nepomuk bude provoz městské policie z větší části dotovat, menší sumu získá z pokut. Strážníci navíc získají do správy průjezdný radar, který měří rychlost na hlavním tahu Plzeň - Strakonice - České Budějovice. Dnes ho obsluhují kolegové z Blovic, jimž město platí 250 000 až 300 tisíc korun ročně.

Příští týden město vybere dodavatele vozidla pro strážníky v ceně do 500.000 korun. V plánu má dále nový kamerový systém, který by monitoroval exponovaná místa, hlavně školu, školku, nádraží, hlavní silnice a velká parkoviště. „U nás je to složitější, a tak pořád čekáme na pořádné nabídky, které přijdou," konstatoval Švec. Sídlo městské policie bude v domě služeb na Nádražní ulici.

Nepomuk zároveň přijal obecně závaznou vyhlášku o zákazu požívání alkoholických nápojů a jiných omamných a psychotropních látek na veřejném prostranství, tedy v centru, okolo nádraží ve Dvorci, v parcích a na hřištích. Vyhlášku po radnici požadovala státní policie, aby mohla pokutovat narušování veřejného pořádku, bezpečnosti a přestupky proti ochraně zdraví a majetku.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Město Nepomuk

Štítky policie, bezpečnost, Nepomuk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.