Už máte plány na prodloužený víkend? Otevřené brány hlásí například zámek ve Valči, kde mohou návštěvníci nově obdivovat expozici fresek ze zaniklého kostela svatého Wolfganga v Doupově. Výstavu doprovází audiovizuální prvky, na kterých se podílela i Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity.
Fresky nalezly svůj nový domov v bývalém Hubertově sále, který má obdobné rozměry jako původní kostel sv. Wolfganga. Fresky jsou představené v citlivé instalaci se scénickým nasvícením a zvukem, na které se podílel ateliér multimédií plzeňské Sutnarky pod vedením Jana Morávka.
„Jeden z režimů připomíná gotiku, vrací kostelu jeho původní nasvícení a atmosféru, je doplněný gotickým chorálem. Další, nazvaný Destrukce, hovoří o jeho údělu, kostel byl zbořen ve vojenském újezdu v Doupově. Pak jsou tady režimy Čtyři roční období," řekl Jan Morávek.
Stávající konstrukce stropu je zaklopena uměleckým podhledem vytvořených z destruovaných prken z blízkého pivovaru. Podhled vytvořil umělec Jakub Hadrava, kterého můžou lidé znát jeho i v zahraničí proslavenou instalací duchů v kostele Luková a který je rovněž bývalým studentem ZČU. Podobně jako v zámeckém lapidáriu se sochami Matyáše Bernarda Brauna bude mít návštěvník možnost zvolit několik scén zvuku i nasvícení.
Příprava expozice stála asi 600.000 korun. Z celkového počtu 25 polí se z doupovského kostela dochovalo jen 22. „Největší část fresek je pašijový cyklus, výjevy ze života Krista. Pak tam máme několik oltářních fresek a velkou nástěnnou fresku svatého Kryštofa s Ježíšem," popsal kastelán valečského zámku Tomáš Petr. Výstava je doplněná dřevěným stropem vytvořeným z prken z blízkého pivovaru.
Vzácné pozdně gotické fresky byly sejmuty z doupovského kostela v roce 1967. Původní výzdoba z roku 1513 byla zachráněna před likvidací kostela i celého města při vzniku vojenského újezdu Hradiště. Záchrana a restaurování, které proběhly v letech 1967–1968. Opětovně byly v letech 200 až 2001 restaurovány v rámci mobiliáře kláštera v Plasích. Do začátku roku 2021 byly součástí expozice na státním hradě Švihov. Na jaře 2021 se fresky opět navrátily do regionu.
Foto: Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara
Obdivovat mohou návštěvníci také Lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna. V objektu bývalé kovárny se mohou zahledět na 28 soch sousoší. I zde se na přípravě expozice podíleli plzeňští studenty a učitelé.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.