Leštění hran a barvení nápisu, to jsou finální dokončovací práce na replice náhrobku slavného malíře Šímy. Z žulového kamene o hmotnosti 200 kilo jej vytesal absolvent SUPŠ a ZUŠ Zámeček v Plzni. Koncem března se pomník dopraví na místo Šímova posledního odpočinku, tedy na francouzský hřbitov de Thiais v Paříži.
Josef Šíma byl český malíř patřící k významným osobnostem evropského moderního malířství. Vzhledem k téměř padesátiletému pobytu v Paříži je někdy považován za malíře francouzského. Mezi nejdráze prodané obrazy v loňském roce patřilo Šímovo dílo "Na náspu, zármutek světla II", které se v aukční síni v Ženevě vydražilo za 5,5 milionu korun. Dražší už byl jen Mucha (7,5 milionu)
Zásadním počinem „Šímovského roku na Zámečku“ je obnova hrobu malíře Josefa Šímy v Paříži. Dvě stě kilo vážící žulový náhrobní kámen dostala škola darem.
„Dokončovacími pracemi-vytvořením pasparty, leštěním hran, osazením čepů a barvením nápisu se právě v těchto zabývá pod odborným vedením Jaroslava Šindeláře ml. úspěšný absolvent naší školy Daniel Doležal,“ říká Eva Bednářová z SUPŠ a ZUŠ Zámeček, která tento projekt organizuje.
Replika náhrobku na konci února podnikne cestu na největší pařížský hřbitov, kde ho v březnu slavnostně usadí. „Kamenný pomník bude osazen na místě Šímova posledního odpočinku. V den výročí úmrtí J. Šímy, 19. března 2021, měl být pomník na pařížském hřbitově slavnostně odhalen a u obnoveného hrobu měl proběhnout vzpomínkový pietní akt. Vzhledem k epidemiologické situaci se toto setkání uskuteční později - při příležitosti výročí Šímova narození v červenci letošního roku,“ vysvětluje Bednářová.
Díky její iniciativě se podařilo hrob těsně před zrušením obnovit a vytvořit repliku původního náhrobního kamene právě v Plzni.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.