Mutace viru způsobujícího nemoc covid-19 se podle Státního zdravotnického ústavu (SZÚ) potvrdila v šesti krajích. Vůbec poprvé zachytili hygienici tuto formu koronaviru v prosinci ve Velké Británii, podle ministra zdravotnictví se u nás zatím jedná jen o jednotlivé případy a nejde o nekontrolovatelné šíření. Více by měla prozradit podrobná genetická analýza odebraných vzorků.
V Plzeňském kraji je aktuálně 5 273 neuzavřených případů nákazy koronavirem. Nejvíce jich má město Plzeň (1671), následuje Klatovsko (667), Domažlicko (624), severní Plzeňsko (632), Tachovsko (632), jižní Plzeňsko (545) a Rokycansko (502)
Takzvaná britská mutace s v Česku prokázala u 47 lidí, čeká se ale ještě na potvrzení z laboratoří. Naposledy se potvrdil výskyt mutace u vzorků z Plzeňského kraje a Vysočiny. Už v minulý týden SZÚ potvrdil výskyt v Praze, Středočeském, Královehradeckém a v Jihomoravském kraji.
Odborníci odhadují, že v současné době může být zhruba desetina všech případů s novou mutací. Kvůli rychlejšímu šíření podle některých vědců převládne už v polovině února, optimisticky v březnu. První případy se v ČR objevily zřejmě po Vánocích.
„Pokud dostaneme vzorek, který má neobvyklé vlastnosti, jsme schopni odhalit sekvenací jakoukoliv mutaci. I kdyby byla úplně nová," uvedla mluvší SZÚ Klára Doláková. Výsledky se pak zadávají do mezinárodní databáze.
Britští vědci uvádějí, že je nová mutace o 40 procent nakažlivější. Vědci a výrobci vakcíny v současné době ověřují, jestli vytvořené protilátky po nákaze či očkování fungují i na tyto nové mutace.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že nová mutace se zatím nešíří v celé společnosti, ale jde o jednotlivé případy. Hygienici kontakty lidí, u kterých vykazují vzorky podezření, podle něj trasují přednostně.
Kvůli stagnaci počtu nově nakažených i hospitalizovaných s covidem není podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) prostor pro zásadní uvolňování opatření proti šíření koronaviru, a to včetně otevírání skiareálů. Situace je vážnější než v minulých týdnech, protože čísla neklesají, přitom roste riziko šíření nakažlivější mutace koronaviru, řekl novinářům po jednání štábu. Vláda proto podle něho doporučí používat v hromadné dopravě a na dalších veřejných místech respirátory, nebude to ale nařizovat.
Opatření proti šíření covidu musí být založena na odborných podkladech, ne na handlech s KSČM. Současná čísla neumožňují otevřít skiareály nebo školy, jinak hrozí kolaps nemocnic. Prosím o trpělivost, dokud neproočkujeme velkou část lidí, nemáme jinou zbraň než tato omezení.
— Jan Hamáček (@jhamacek) January 27, 2021
Aby na dražší ochranné prostředky dosáhli i hůř situovaní lidé, jedná vláda podle Hamáčka o jejich distribuci. On sám by byl pro zavedení voucherů, za které by si mohli lidé respirátory v obchodech pořídit. Jsou podle něj možné i další cesty zlevnění pomůcek včetně snížení DPH. Opatření po vzoru Německa a Rakouska, které zavedly povinnost respirátorů pro dospělé, pro děti pak papírové roušky, vláda posuzuje od minulého týdne.
S restrikcemi podle Hamáčka budou muset Češi počítat, dokud nebude populace proočkována. Vakcinace pokračuje, jakkoli má problémy, především ve váznoucích dodávkách. V souvislosti s debatou o možném nákupu mimoevropských vakcín Hamáček konstatoval, že kdokoli má zájem je dodávat, musí požádat o její schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Nedostatek stříkaček, jehel či roztoků potřebných na ředění vakcín podle Hamáčka nehrozí. Do Správy státních hmotných rezerv dorazily první miliony stříkaček, na cestě jsou i jehly a roztoky, uvedl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.