Veganství se v posledních letech stává velmi populárním způsobem stravování a mnozí lidé si kuchyni bez živočišných produktů nemohou vynachválit. Jenže v dobré víře se někdy uchylují k tomu dělat vegany i ze svých domácích mazlíčků, podle odborníků ale není takové stravování pro šelmy ideální.
Právě tématem veganské výživy psů a koček se v uplynulých dnech zabývala Ústřední komise pro ochranu zvířat, která funguje jako poradní orgán ministerstva zemědělství. Komise v tiskové zprávě uvádí, že přestože veganská strava může vyhovovat domácím mazlíčkům, jako jsou morčata, křečci nebo králíci, pro kočky a psy vhodná není.
„Psi a kočky jsou masožravci. A nic na tom nemění ani fakt, že tato zvířata jsou schopna přijímat i jinou doplňkovou stravu než maso,“ upozorňuje Pavel Bohatec, předseda komise. Dále připomněl, že zažívací trakt je uzpůsoben více k trávení živočišných bílkovin živočišného původu než těch rostlinných.
Oproti býložravcům je velký rozdíl i například v délce střeva. „Průměrná délka střeva u psa je přibližně 5 metrů, u kočky cca 2 metry, zatímco například králík disponuje střevním traktem průměrně 12 krát delším, než je jeho tělo, a u malých přežvýkavců je poměr délky těla k délce střeva dokonce 1:27,“ informoval Bohatec.
Souhlasné stanovisko s poradním orgánem vydala na sociálních sítích i Státní veterinární správa. „Ústřední komise pro ochranu zvířat zveřejnila před pár dny na svém webu své stanovisko k problematice veganské výživy psů a koček. Dovolíme si ocitovat závěr komise, s nímž se SVS zcela ztotožňuje a zohlední je při své dozorové činnosti: Krmení psů a koček čistě veganskou stravou není v souladu s jejich fyziologickými potřebami a může být považováno za týrání podle § 4 odst. 1 písm. c) zákona na ochranu zvířat. Propagace těchto praktik v médiích nebo na sociálních sítích pak může být považována za porušení § 4a téhož právního předpisu,“ napsala SVS.
Na sociálních sítích se ale stanovisko setkalo se značnou kritikou, podle některých lidí se jedná o omezování práv majitelů domácích mazlíčků, jiní zase poukazují na prodej nekvalitních krmiv, která jsou k dostání na trhu. „A ty elektrický šoky do hlavy, mixování živých zvířat, znásilňování hospodářských zvířat a jejich život ve špinavých hnusných dírách a podobně začne být kdy týrání? Co vy jste zač?“ komentovala Kristýna M. „Krmení levným odpadem v podobě granulí za pár korun s minimálním podílem bílkovin (a maximálním pšenice) je tedy také trestně postihnutelné týrání? Na základě jaké studie, kterého typu veganských granulí jste došli k tomuto trestně postižitelnému stanovisku?“ napsal Jakub S.
Podle jiných názorů je ale takový postoj na místě a lidé, kteří mají problém dopřát psům a kočkám masitou stravu by se raději jejich chovu neměli vůbec věnovat. „Konečně jsme se dočkali oficiálního prohlášení a rozhodnutí. Pokud má někdo jako veg(etari)an pochopitelné problémy s krmením masožravého zvířete, má se věnovat zvířatům býložravým - i mezi nimi je mnoho těch, co potřebují pomoc!“ uvedla na facebooku Hellen N.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.