pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Na hranici Plzeňského a Ústeckého kraje se buduje nový vysokotlaký plynovod

Nový vysokotlaký plynovod protne Plzeňský kraj od Tachovska po sever Plzeňska. Stroje se nyní pohybují například u Mladotic na hranici regionu, odkud potrubí pokračuje do Ústeckého kraje. Celkem 150 kilometrů dlouhou linii mezi Horou Svaté Kateřiny na Mostecku a Přimdou na Tachovsku staví Češi, Italové a Belgičané.

Celý projekt za více než deset miliard korun, který začal loni, má být hotový do konce letošního roku. „Kopíruje vlastně plynovod Gazela, který nová linie zkapacitní. Umožní transport ruského plynu dále do ČR a především jeho tranzit do Bavorska, Rakouska, Itálie nebo Chorvatska," uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Ivo Grüner (ČSSD).

Potrubí vede pod zemí mimo obce. Po dokončení bude znovu na pozemcích orná půda a les. Vysokotlaký plynovod DN 1400 s vnitřním průměrem potrubí 1400 milimetrů vede od rozdělovacího uzlu Kateřinský potok do uzlu Přimda a je navržen jako paralelní linie k již existující plynárenské infrastruktuře v Ústeckém a Plzeňském kraji.

Na německo-českých hranicích naváže na plynovod Eugal, který bude přepravovat zemní plyn z linie Nord Stream 2. Ta vede po dně Baltu z Ruska do Německa a měla by být dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku. Také díky ní objem přepravy plynu přes české území skokově vzroste. „Nová stavba posílí energetickou bezpečnost Česka i celé Evropy,“ konstatoval Grüner.

Podle informací Mezinárodní energetické agentury bude kvůli klesající těžbě plynu v Evropě do roku 2030 nutné dovézt z mimoevropských zdrojů asi 100 miliard metrů krychlových plynu ročně, což je dvanáctinásobek roční spotřeby ČR. Tomu pomůže dovoz zkapalněného zemního plynu a plynovody.

Projekt Capacity4Gas přispěje ke zvýšení bezpečnosti dodávek plynu v ČR a v celém regionu střední a východní Evropy. Zároveň dále posílí strategickou roli Česka v oblasti mezinárodního tranzitu plynu.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Capacity4Gas

Štítky plynovod, stavbu plynovodu, zemní plyn, energie, infrastruktura, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.