sobota 11. července 2020 Olga

Plzeňané zaplatí méně za vodu, cena se snižuje o čtyři koruny za metr krychlový

Cena vodného a stočného v Plzni se od 1. května 2020 snižuje o více než čtyři koruny za metr krychlový. Cena vodného klesne ze současných 60 korun za krychlový metr na 57,39 koruny. Stočné se zlevní z 38,81 Kč na 37,13 Kč za metr krychlový. Snížení umožnil pokles DPH z 15 na 10 procent.

„Tímto plníme již dříve avizované snížení ceny. Naším cílem je dále poskytovat zákazníkům Vodárny Plzeň vysoce kvalitní služby za přiměřené ceny,“ uvedl generální ředitel společnosti Jiří Kozohorský.

Pokud ceny přepočteme na průměrnou spotřebu vody čtyřčlenné domácnosti v Plzni, ušetří rodina díky nižší dani ročně přibližně 556 Kč. Člověk v Plzni totiž průměrně spotřebuje kolem 90 litrů vody za den a v případě čtyřčlenné rodiny je to ročně asi 130 metrů krychlových vody.

Spotřeba vody v Plzni od roku 2009 permanentně klesala, a to z odběru více než 110 litrů na osobu a den na současných 90 litrů na osobu a den. „Vliv na to má zejména používání moderních spotřebičů jako jsou myčky nádobí nebo pračky s úspornými programy, spořiče vody u dřezů i splachovadel toalet a zejména to, že lidé si hlídají, kolik pitné vody a na co spotřebovávají. Vloni se ale trend snižování spotřeby zastavil a rok 2019 byl prvním za poslední řadu let, kdy meziročně nedošlo k poklesu spotřeby vody,“ vysvětlila mluvčí vodárenské společnosti Dana Veselá.

Vodárna Plzeň a.s. je největším provozovatelem vodohospodářské infrastruktury v rámci Plzeňského kraje. Pitnou vodou zásobuje 239 tisíc obyvatel. Vloni vyrobila téměř 15 milionů metrů krychlových pitné vody. Provozuje celkem 26 úpraven vod, z toho největší, v Plzni na Homolce, má kapacitu tisíc litrů za sekundu. Celkem spravuje vodovodní síť o délce 1 396 kilometrů a také 957 kilometrů kanalizační sítě a 27 čistíren odpadních vod.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky vodné, stočné, Vodárna Plzeň, zlevnění, cena vodného

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.