Únik kyseliny octové z poškozené železniční cisterny a následné hoření brzd na podvozku, to bylo námětem velkého cvičení hasičů Správy železnic (SŽ), které se uskutečnilo v blízkosti hlavního vlakového nádraží v Plzni. Celkem 17 drážních hasičů v akci si tak prověřilo postupy zásahu u úniku nebezpečné chemické látky z železniční cisterny. Hasiči zasahovali v chemických přetlakových oblecích.
„Výchozí situace zněla následovně: Látka v kapalné formě unikla do prostoru podvozku a začala hořet. Nebezpečný plyn zároveň unikal do prostoru kolejiště. Jednotka tak musela procvičit hašení požáru v chemických oblecích. Následně pak řešila provizorní zastavení úniku, vytyčení nebezpečného prostoru a závěrečnou dekontaminaci zasahujících hasičů,“ informoval mluvčí SŽ Martin Kavka.
Podle velitele Roberta Kučery šlo o jeden z nejnáročnějších zásahů, jak fyzicky, tak psychicky. „Člověk je v tom přetlakovém obleku de facto uzavřen. Jde o nejvyšší úplnou ochranu hasičů," řekl. V něm mají všichni radiostanici a komunikují se záchrannou skupinou, velitelem zásahu i dekontaminační jednotkou. Pětičlenný tým i stejně početná jisticí skupina se stihla s rezervou převléci do předepsaných čtyř minut. Pod ochranným oblekem má hasič dýchací přístroj a vydechovaným vzduchem nafukuje oblek a tvoří kolem něj ochrannou atmosféru.
„Na základě bezpečnostního listu, který jsme nalezli u soupravy, se jedná o kyselinu octovou a připravujeme její jímání a přečerpávání," ozvalo se z vysílačky zasahujícího hasiče. V průběhu akce se zhoršila situace. „Museli jsme zamezit úniku nebezpečné látky, ale během zásahu začal hořet vagón na druhé straně, a požár tak museli uhasit hasiči v chemických oblecích, což se moc nestává," řekl Kavka. Po návratu ze zasaženého prostředí museli projít dekontaminačním pracovištěm, což je vlastně uzavřená sprcha s čisticími prostředky, kam musí také veškerá technika.
„Je to takticky velmi náročný zásah, kdy je třeba řešit nástupní plochu, dekontaminační i týlový prostor, kontrolní bod, který má přehled o všech hasičích v nebezpečné zóně," řekl Kučera. Zaznamenává, kdy který hasič do nebezpečné zóny vstoupil, tlak a číslo dýchacího přístroje, jaký má chemický oblek. Nemůže se tak stát, že by se ve zvláštním prostoru objevilo něco, co by tam nemělo být, uvedl.
Tato mimořádná událost nebývá úplně běžná, pro hasiče jsou tak podobná cvičení důležitá. Díky nim si mohou v praxi prověřit postupy při likvidaci nebezpečné látky, která se navíc provádí v chemických oblecích. „Důležitá je i koordinace zasahujících složek, protože u tohoto typu události by hasiči Správy železnic zasahovali společně s kolegy z HZS ČR. Cvičení se proto jako pozorovatelé zúčastnili také chemici HZS Plzeňského kraje,“ dodal mluvčí Kavka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.