sobota 11. července 2020 Olga

Experti z plzeňské Škody JS ani teď nepřerušili práce na odstávkách jaderných elektráren

Práce související s odstávkami obou českých jaderných elektráren zajišťuje i v době koronavirové pandemie tým společnosti Škoda JS. Vedle toho se pracuje i na slovenských jaderných elektrárnách i u dalších zahraničních partnerů.

„Snažíme se při zachování všech opatření k ochraně zdraví našich kolegů i zdraví jejich blízkých udržet společnost v chodu a uchovat si svou spolehlivost a důvěryhodnost. Plníme úkoly dle harmonogramu jednotlivých projektů,“ říká generální ředitel Škoda JS František Krček.

„Na JE Temelín právě probíhá odstávka 1. bloku, která má za sebou téměř třetinu z plánovaných 60 dní. Přes všechna omezení a těžkosti způsobené aktuální situací se daří držet schválený harmonogram. Pracuje zde více než stovka odborníků za ŠKODA JS, kteří provádějí servis a kontroly na logickém celku primárního okruhu,“ vysvětlil mluvčí společnosti Jan Stolár.

Rozsah plánovaných servisních činností při této odstávce je jedním z největších. V této podobě se provádí jednou za šest let. Podle plánu začala i kompletní nedestruktivní kontrola materiálu samotného srdce 1. bloku, tedy jaderného reaktoru, jeho nádoby. „Kontroly reaktoru musí probíhat i za současné situace v nepřetržitém směnném režimu. Když půjde vše dobře, bude kontrola dokončena v polovině dubna,“ uvedl generální ředitel Škody JS.

Na JE Dukovany, kde se z rozhodnutí provozovatele odstávka 3. bloku prodloužila do začátku května, aby se mohly provést další kontroly a dodatečné práce na vybraných částech primárního okruhu. Jedná se o časově velice náročné operace, které budou probíhat v následujících několika týdnech. Zaměstnanci společnosti Škoda JS dělají vše pro to, aby minimalizovali dopad odkladu na harmonogram provozu elektrárny.

I nadále pokračuje výroba v plzeňských závodech Škody JS, kde se aktuálně pracuje na celé řadě zakázek pro jaderné elektrárny v Česku, ale i v zahraničí. Tým zaměstnanců Škoda JS se zapojil i do obecně prospěšných aktivit. „Ve středisku na JE Temelín zaměstnanci začali aktivně šít roušky, nyní se šití dále rozšířilo na další útvary a nabízíme roušky potřebným v celém Plzeňském kraji. Na vybraných pracovištích zahájili zaměstnanci výrobu ochranných štítů, které nabízejí zejména zdravotnickým zařízením v okolí elektráren Temelín a Dukovany. Finančním darem jsme podpořili Fakultí nemocnici v Plzni i několik organizací,“ řekl mluvčí společnosti Jan Stolár.

Ve Škodě JS v Česku i na Slovensku pracuje aktuálně 1111 zaměstnanců, z toho přibližně třetina zaměstnanců z dělnických profesí. Ze zbytku zaměstnanců vykonává třetina práci z domova, Počet se mění každý den, protože řada z nich střídá home office s prací ve firmě. V karanténě jsou čtyři zaměstnanci, nakažený dosud nebyl nikdo.  

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Petr Mareš

Štítky Škoda JS, jaderné elektrárny, roušky, reaktor, odstávka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.