pondělí 30. března 2020 Arnošt

Ve ztichlé zoo zavládlo erotické dusno, zvířata bez diváků začínají s námluvami

Zvířata v plzeňské zoo si v těchto dnech užívají nebývalý klid. Zoo, která je jinak otevřená 365 dní v roce, je kvůli opatřením proti šíření koronaviru pro veřejnost uzavřená a pohybují se v ní jen pracovníci základní údržby, ošetřovatelé zvířat a zahradníci, kteří pracují v botanických expozicích.

„Zvířata zvyklá na denní provoz stovek až tisíců návštěvníků si teď užívají naprostého klidu nebo naopak zvědavě vyhlížejí každý zvuk a pohyb," řekl novinářům mluvčí zoo Martin Vobruba. Zoo, která loni poprvé překonala za rok půlmilionovou návštěvnost, se v minulých letech zavřela maximálně kvůli silnému vichru na půlden nebo den.

„Teď je situace taková, že od soboty jsme uzavřeni, zvířata jsou tu ovšem pořád,“ poznamenal mluvčí. Klid spolu s probouzejícím se jarem podle něj zvířata využívají k stále častějším návštěvám venkovních výběhů, začínají jejich námluvy, hnízdění a pravidelné rituály.

„Ti, co tak trochu komunikují s návštěvníky, nebo jsou zvyklí, že kolem jejich výběhu a expozic je zvýšený frmol, tak se možná trochu diví a vyhlížejí každý vzruch, každé auto, každý zvuk, každého člověka, který projde kolem,“ popsal Vobruba. Jedny z nejzvědavějších jsou podle něj tři kobyly divokých turkménských polooslů kulanů, které pečlivě sledují situaci z pahorku ve svém výběhu.

Na každý zvuk, který přeruší nezvyklé ticho, reagují také opice a mnohé šelmy. Klid naopak vylákal k pobytu venku plašší šelmy, které se jinak většinou návštěvníků straní. Víc, než kdy jindy, jsou tak nyní pod širým nebem například rysové červení nebo samice čínského levharta.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Autoři | Foto ZOO Plzeň, Kateřina Misíková

Štítky zoo Plzeň, koronavirus, zvířecí námluvy, Martin Vobruba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.