Počasí dnes22 °C, zítra22 °C
Neděle 4. června 2023  |  Svátek má Dalibor

Uklízejí za jednu stravenku a pocit, že stále ještě patří do společnosti

Stravenka a pocit, že stále ještě patří do společnosti. Taková byla odměna pro lidi bez domova ze spolku K Srdci, kteří se pustili do úklidu špatně dostupných míst ve středu města. Dobrovolníci vyčistili od odpadků prostor na stráních, v keřích, kolem plotů, prostě všude tam, kam se běžné úklidové firmy nedostanou.

Spolek K Srdci sdružuje lidi bez domova, kteří se ocitli na okraji společnosti a pomáhá jim se do ní opět vracet. Třetí městský obvod s ním spolupracuje dlouhodobě.

„Momentálně se zhruba dvacítka lidí bez domova pustila do úklidu prostoru po bývalém domu kultury na Americké třídě, vyčistili i všechna místa podél tohoto parkoviště a schody vedoucí k obchodnímu domu,“ říká místostarosta MO Plzeň 3 Ondřej Ženíšek.

Skupinka se pak přesunula také na druhou stranu, kde uklidila prostor od konce Pařížské ulice směrem ke garážím, kolem nich i za nimi a také celý přilehlý svah. Úklid sesbíraného odpadu pak zajistil třetí městský obvod.

„S úklidem jsme začali 9. března, scházíme se za tímto účelem dvakrát až třikrát týdně. Odměnou je lidem bez domova nejen 95korunová stravenka, za kterou si koupí něco k jídlu, ale zejména pocit, že nejsou zbyteční, cítí, že opět někam patří,“ vysvětluje koordinátor prací s lidmi ve spolku K Srdci Roman Nikodém.

Třetí městský obvod poskytl dobrovolníkům rukavice a pytle potřebné k úklidu. Spolek K Srdci podporuje ale i jinak. „Pomohli jsme spolku přizpůsobit objekt bývalých veřejných toalet nedaleko kulturního domu Peklo k jeho činnosti. Nyní je tam malá místnost, kde se mohou lidé, kteří se ocitli na okraji společnosti setkat, promluvit si, dát si čaj. V prostorách je možné si také vyprat a usušit prádlo nebo provést základní hygienu,“ říká místostarosta centrálního plzeňského obvodu Ladislav Nový.

Nejde o centrum ve smyslu sociálních služeb nebo Charity, ale spíš se jedná o místo, kam zajdete jako na návštěvu k příteli

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto MO Plzeň 3

Štítky Plzeň, úklid, bezdomovci, spolek, K Srdci, MO Plzeň 3, centrum, město, pomoc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.