Počasí dnes0 °C, zítra0 °C
Neděle 5. února 2023  |  Svátek má Dobromila

Fakulta aplikovaných věd má důvod slavit, její zaměstnanci bodují

Ocenění za přínos pro rozvoj matematiky i vítězství v soutěži o Cenu profesora Babušky. Takové jsou nedávné úspěchy zaměstnanců Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Patří profesoru Pavlu Drábkovi a absolventům Haně Horníkové a Janu Rendlovi.

Profesor Pavel Drábek je významnou osobností katedry matematiky FAV a za svůj přínos pro rozvoj matematiky získal Oborovou matematickou medaili Jednoty českých matematiků a fyziků za rok 2022. S více než 200 publikacemi patří k nejuznávanějším současným českým matematikům, o čemž svědčí i jeho mnohá další ocenění.

Jeho nejvýznamnější výsledky jsou spojeny s nelineární funkcionální analýzou, nelineárními diferenciálními rovnicemi, teorií bifurkací a zejména s diferenciálním operátorem p-Laplacián. V oblasti semilineárních diferenciálních rovnic a operátorů tvoří jeho práce klíčové stavební kameny celé teorie.

Oborové matematické medaile si profesor Pavel Drábek považuje. „Nejenom proto, že jde o ocenění a uznání mé dlouholeté práce v matematice. Jde také o ocenění práce mých spoluautorů, z nichž nemálo bylo a je z katedry matematiky FAV a převážná většina z nich pak byli moji studenti doktorského studia, případně jejich žáci,“ říká profesor.

Hana Horníková, absolventka doktorského studijního programu Aplikovaná matematika a dnes už zaměstnankyně FAV, zvítězila v soutěži disertačních prací o Cenu profesora Babušky. Tu každoročně pořádá Česká společnost pro mechaniku spolu s Jednotou českých matematiků a fyziků. Uspěla s prací na téma Předpodmínění lineárních soustav získaných diskretizací Navierových-Stokesových rovnic pomocí isogeometrické analýzy. Práce vychází ze zaměření několika výzkumných projektů týmu Bohumíra Bastla z FAV, na jejichž řešení se autorka podílela či dosud podílí. Výzkumný tým vyvíjí například metodu pro automatickou optimalizaci tvaru lopatek vodní turbíny tak, aby se maximalizovala její účinnost a zlepšily se i další vlastnosti.

Jan Rendl, absolvent doktorského studijního programu Aplikované vědy a informatika v oboru Aplikovaná mechanika, získal v soutěži o Cenu profesora Babušky druhé místo. Také on je dnes už vědecko-výzkumným pracovníkem FAV, pracuje na katedře mechaniky. V oceněné disertační práci na téma Nelineární dynamika rotujících soustav s kluznými ložisky se zaměřil na matematické modelování rotorových systémů s kluznými ložisky a detailní vyšetřování vlivu jednotlivých typů ložisek a jejich vlastností na výsledné chování rotorového systému.

Rendlova práce už našla dokonce využití v praxi. „Při psaní vznikl software, pomocí kterého je možné analyzovat různé typy radiálních kluzných ložisek a detailně zkoumat chování rychloběžných rotorových systémů. V současnosti je tento nástroj využívaný týmem výzkumníků z katedry mechaniky v projektu TAČR, který je zaměřený na zvýšení spolehlivosti provozu turbosoustrojí jaderné elektrárny Temelín. Poznatky a závěry z disertační práce jsou dále využívány nejen v projektech Grantové agentury ČR zaměřených na výzkum hydrodynamického mazání, ale i ve spolupráci s komerčními partnery, jako je např. výrobce ložisek GTW Bearings,“ popisuje Jan Rendl.

Soutěž o Cenu prof. Babušky je pořádána již od roku 1994. Její vznik podnítil sám vynikající matematik prof. Ing. Dr. Ivo Babuška, DrSc., s cílem podpořit a motivovat budoucí talenty v oblasti vědy a vývoje. Soutěže se mohou účastnit studenti, studentky, vědci a vědkyně do 36 let, jejichž výzkum spadá do oboru počítačových věd se zaměřením na počítačovou mechaniku, počítačovou analýzu anebo numerickou matematiku.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ZČU v Plzni

Štítky ZČU, FAV, ocenění, soutěž, profesor, absolventi, Plzeň, cena

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.