Počasí dnes24 °C, zítra23 °C
Středa 27. září 2023  |  Svátek má Jonáš
Bez reklam

Rekonstrukce a úprava expozic za 165 milionů v kladrubském klášteře je u konce, přibyly i dvě trasy

V klášteře Kladruby skončila obnova areálu a úprava expozic. Projekt nazvaný Život v řádu trval 2,5 roku a přišel na 165 milionů korun, podpořil ho evropský program IROP. Zahrnuje celou budovu starého konventu, první a druhé nadzemní podlaží nového konventu a rajský dvůr. Od 1. dubna nabídne dvě nové prohlídkové trasy. "Klášterní" je zaměřená na každodenní život mnichů a "zámecká" sleduje osudy kláštera v 19. až 20. století i osudy nových majitelů, knížecího rodu Windischgrätzů. Slavností ukončení obnovy bude 16. března. .

Klášter Kladruby navštívilo v loňské sezoně do 30. října 11 300 lidí, o rok dříve necelých 9000. V předcovidovém roce 2019 jich bylo 13 200.

„Součástí klášterní prohlídkové trasy bude i unikátní archeologický nález - pozůstatky pivovaru a nově rekonstruovaný rajský dvůr, kde budou prostřednictvím rozmanité výsadby představeny různé typy klášterních zahrad," uvedla Markéta Slabová, mluvčí regionálního pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ)

Památka, založená roku 1115 knížetem Vladislavem I., je bývalým benediktinským klášterem nad říčkou Úhlavkou. Dominantou je 86 metrů dlouhý kostel Nanebevzetí Panny Marie přestavěný slavným českým architektem Janem Blažejem Santinim Aichelem ve stylu barokní gotiky. Jeho kupole ve výšce 46 metrů je zakončena zlacenou mariánskou korunou. Druhou nejvýznamnější stavbou v areálu je budova Nového konventu od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. V roce 1421 byl klášter pobořen husity, obnoven byl v celém rozsahu v 1. až 2. třetině 18. století. Klášter byl po staletí významným náboženským, hospodářským a kulturním centrem oblasti.

Hlavní prohlídkový okruh ukazuje všední život mnichů, jejich ubytování, stravování, duchovní život, práci i odpočinek v 13 místnostech, na rajském dvoře a v původním interiéru kostela. Zahrnuje ambitové chodby, zimní refektář a převlékárnu, mnišské cely, klášterní fraterii (sál mnichů) obsahující čtyři stanoviště věnující se měřením času, astronomii a kartografii, knihvazačství a pěstování bylin a jejich využití, pracovnu novicmistra, kapli a učebnu noviciátu, rajský dvůr Starého konventu a kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Druhý okruh představuje evropsky proslulý rod Windischgrätzů ve třech nových místnostech. Seznamuje s historií rodu, revolučním rokem 1848, knihovnou a s osudy kláštera v 1. polovině 20. století.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Klášter Kladruby

Štítky klášter Kladruby, rekonstrukce, obnova, expozice, turistické trasy, tipy na výlet, Národní památkový ústav

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Rekonstrukce a úprava expozic za 165 milionů v kladrubském klášteře je u konce, přibyly i dvě trasy  |  Tachovsko  |  Z kraje  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.