pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Klatovští rybáři zahájili podzimní výlovy, ceny vánočních kaprů podle nich mírně vzrostou

Klatovští rybáři zahájili tento týden podzimní výlovy rybníků v Plzeňském kraji. Budou lovit každý den až do 25. listopadu. Čtyři firemní střediska by měla ve 152 rybnících odlovit zhruba 600 tun ryb, z toho asi 500 tun kaprů. Výlovy jsou plánované stejné jako v minulých letech, rybáři si ale zatím netroufají odhadnout objem ani kvalitu ryb. Ceny vánočních kaprů se proti minulým stagnujícím letům mírně zvýší.

„Jsme na samém začátku. Největší rybníky, které budou rozhodovat, teprve budeme lovit," říká ředitel Klatovského rybářství Václav Voráček. První větší vylovenou vodní plochou byl rybník Sobolí na Tachovsku s 12 hektary, kde odlovili asi 80 metráků ryb, zhruba stejně jako v minulých letech. Letos nebude podnik lovit své největší rybníky - Kovčín se 103 hektary a Hnačov (69 ha). „Největší bude 9. a 10. listopadu Myslív (u Plánice na Klatovsku), který má 68 hektarů, jediný, který budeme lovit dva dny," přiblížil Voráček. Kvůli koronavirovým opatřením nebudou žádné rybí poutě ani doprovodné programy. Klatovští rybáři počítají s tím, že připraví na pěti místech prodejní stánek, určitě právě na Myslívě. „Bude to postupný prodej, kdo bude chtít, tak se podívá," uvedl. Podnik by chtěl letos skončit s výlovy 25. listopadu.

Klatovské rybářství hospodaří na 390 rybnících s plochou 2000 ha. Loni vyprodukovalo asi 1100 tun ryb, z toho 800 tun kaprů a 200 tun lososovitých ryb. 

Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, zatím hlásí trochu menší ryby než v minulých letech. „Ve vegetačním období jsme si dělali troje kontrolní odlovy na každém hlavním rybníku. Je pravdou, že u rybníků, které jsou na jedno horko (nasazují se na jaře a na podzim se loví), jsou přírůstky relativně menší," vysvětluje Voráček. To je dáno hodně studeným květnem, kdy ryby neměly žádné přírůstky. Ve velmi chladné vodě zůstávaly u dna, příjem potravy měly hodně omezený a začaly více žrát až v červnu. „Vegetační období tak bylo letos zkrácené a ryby by mohly být trochu menší. U 'dvouhorkových' rybníků, lovených po dvou letech, by měla být produkce stejná," upřesnil. Vody v rybnících bylo letos dost. „Pořád se s ní ale snažíme šetřit. Přepouštět rybníky, abychom si tu vodu tady schovali," uvedl ředitel. Podle něj ale minulé suché roky ovlivnily násadové ryby a firma neměla šanci nasadit větší množství vedlejších ryb. „Stavy predátorů, tedy kormoránů a bobrů, jsou stejné jako v minulých letech," konstatoval Voráček.

Ceny vánočních kaprů budou mírně vyšší

Rybářům zdražuje obilí na krmení, pohonné hmoty, energie, nářadí i služby. „Hlavním parametrem, který ovlivní cenu, bude stav produkce po výlovech velkých rybníků a samozřejmě budeme sledovat konkurenci," řekl Voráček. Rybářství Třeboň už v pondělí ohlásilo, že kilogram kapra bude při vánočním prodeji u stánků stát kolem 120 korun, a meziročně tak zdraží zhruba o deset procent.

Klatovské rybářství počítá s tím, že do konce roku prodá asi polovinu podzimní produkce. „A to díky tomu, že část půjde do zpracovny, která zásobuje řetězce," uvedl Voráček. Podnik už jedná o exportních i domácích kontraktech, ale zatím není nic potvrzeného. „Myslím si, že to bude standard. Zaplaťpánbůh za tradici Vánoc. Určitě bude v Česku, a to samé se projeví i na exportní rybě," uvažuje ředitel.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Klatovské rybářství a.s./ Jindřich Schovanec

Štítky výlov, kapr, Vánoce, rybník, rybářství, Klatovy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.