středa 28. září 2022 Václav

Nejvyšší soud odmítl dovolání vězně, který po vzoru Kobry 11 vyhrožoval otrávením vody

Nejvyšší soud potvrdil verdikt nad recidivistou Markem Vadelem, který v dopisech z vězení hrozil otrávením pitné vody v českých městech. Krajský soud v Plzni jej již poslal na pět let do vězení, rozsudek potvrdil také vrchní soud.

Vadel se v rozeslaných dopisech snažil vyvolat dojem, že pisatelem je člen islámské teroristické skupiny. Později přiznal, že se při svém konání inspiroval kriminálním seriálem Kobra 11. Soudy uznaly Vadela vinným z vyhrožování teroristickým trestným činem a z šíření poplašné zprávy.

V odmítnutém dovolání Vadel například uváděl, že svým jednáním nezpůsobil žádnou reálnou hrozbu, žádný teroristický čin ve skutečnosti nepřipravoval a dopisy psal v pohnutí mysli. Podle Nejvyššího soudu však Vadel naplnil znaky obou trestných činů. „Trestné je zde samotné vyhrožování, které je způsobilé vzbudit důvodnou obavu, že zlo, kterým pachatel hrozí, je reálné a může být uskutečněno," stojí v usnesení.

Po ministerstvu chtěl miliony korun

Jedenáctkrát soudně trestaný Vadel pobývá počtvrté ve výkonu trestu, který mu má vypršet v roce 2029. V minulosti byl souzen pro majetkové, násilné i mravnostní skutky, zaznělo u soudu. Za napsání výhružných dopisů mu hrozilo až 12 let vězení. Vadel se k napsání i rozeslání dopisů přiznal a vyjádřil nad tím i lítost. Zároveň ale řekl, že se cítí nevinný. Dopisy prý psal ve velmi špatném psychickém stavu, protože se nemohl vídat se svým synem a protože jeho ženu prý opakovaně napadal a bil její současný přítel. Chtěl se dostat z vězení a chránit rodinu, hájil se.

V dopisu, který v srpnu 2020 z borské věznice adresoval ministerstvu spravedlnosti, žádal jakožto člen údajné teroristické skupiny Al vira, aby český stát propustil všechny vězně, jejichž příjmení začínají písmeny A, L, V, I a R. Text napsal hůlkovým písmem a záměrně dělal pravopisné i stylistické chyby, aby to vypadalo, že autorem je cizinec špatně ovládající češtinu. Po ministerstvu navíc žádal přes deset milionů korun a automobil.

Další dopisy pak Vadel poslal svým jménem také policejnímu vyšetřovateli a do regionální televize. Popisoval v nich smyšlené výhrůžky, které mu prý zaslali teroristé. Jeden dopis od "teroristů" adresoval i sám sobě a zanechal ho ve své cele.

Fakt, že z vězení nebyl muž schopen svoji hrozbu naplnit a pitnou vodu otrávit, podle soudu nehrál žádnou roli. „Pokud by se taková informace dostala do médií, vyvolala by vážnou obavu v celé České republice, neboť bylo vyhrožováno otrávením vody v šesti městech a obcích," řekl dříve soudce.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky vězeň, vyhrožování, teroristický čin, otrávená voda, soud, hlavní líčení, rozsudek, vrchní soud, recidivista

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.