Nejvyšší soud odmítl dovolání vězně, který po vzoru Kobry 11 vyhrožoval otrávením vody

Autoři | Foto Pixabay.com

Nejvyšší soud potvrdil verdikt nad recidivistou Markem Vadelem, který v dopisech z vězení hrozil otrávením pitné vody v českých městech. Krajský soud v Plzni jej již poslal na pět let do vězení, rozsudek potvrdil také vrchní soud.

Vadel se v rozeslaných dopisech snažil vyvolat dojem, že pisatelem je člen islámské teroristické skupiny. Později přiznal, že se při svém konání inspiroval kriminálním seriálem Kobra 11. Soudy uznaly Vadela vinným z vyhrožování teroristickým trestným činem a z šíření poplašné zprávy.

V odmítnutém dovolání Vadel například uváděl, že svým jednáním nezpůsobil žádnou reálnou hrozbu, žádný teroristický čin ve skutečnosti nepřipravoval a dopisy psal v pohnutí mysli. Podle Nejvyššího soudu však Vadel naplnil znaky obou trestných činů. „Trestné je zde samotné vyhrožování, které je způsobilé vzbudit důvodnou obavu, že zlo, kterým pachatel hrozí, je reálné a může být uskutečněno," stojí v usnesení.

Po ministerstvu chtěl miliony korun

Jedenáctkrát soudně trestaný Vadel pobývá počtvrté ve výkonu trestu, který mu má vypršet v roce 2029. V minulosti byl souzen pro majetkové, násilné i mravnostní skutky, zaznělo u soudu. Za napsání výhružných dopisů mu hrozilo až 12 let vězení. Vadel se k napsání i rozeslání dopisů přiznal a vyjádřil nad tím i lítost. Zároveň ale řekl, že se cítí nevinný. Dopisy prý psal ve velmi špatném psychickém stavu, protože se nemohl vídat se svým synem a protože jeho ženu prý opakovaně napadal a bil její současný přítel. Chtěl se dostat z vězení a chránit rodinu, hájil se.

V dopisu, který v srpnu 2020 z borské věznice adresoval ministerstvu spravedlnosti, žádal jakožto člen údajné teroristické skupiny Al vira, aby český stát propustil všechny vězně, jejichž příjmení začínají písmeny A, L, V, I a R. Text napsal hůlkovým písmem a záměrně dělal pravopisné i stylistické chyby, aby to vypadalo, že autorem je cizinec špatně ovládající češtinu. Po ministerstvu navíc žádal přes deset milionů korun a automobil.

Další dopisy pak Vadel poslal svým jménem také policejnímu vyšetřovateli a do regionální televize. Popisoval v nich smyšlené výhrůžky, které mu prý zaslali teroristé. Jeden dopis od "teroristů" adresoval i sám sobě a zanechal ho ve své cele.

Fakt, že z vězení nebyl muž schopen svoji hrozbu naplnit a pitnou vodu otrávit, podle soudu nehrál žádnou roli. „Pokud by se taková informace dostala do médií, vyvolala by vážnou obavu v celé České republice, neboť bylo vyhrožováno otrávením vody v šesti městech a obcích," řekl dříve soudce.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky vězeň, vyhrožování, teroristický čin, otrávená voda, soud, hlavní líčení, rozsudek, vrchní soud, recidivista, Nejvyšší soud České republiky, věznice, Kobra 11, Krajský soud v Plzni, Ministerstvo spravedlnosti České republiky, Česko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.