úterý 11. srpna 2020 Zuzana

Zemřel lékař obžalovaný z podvodného vykazování výkonů pojišťovně

Minulý pátek zemřel pětapadesátiletý lékař Zbyšek Urban, který u krajského soudu v Plzni čelil obžalobě z podvodů za desítky milionů korun. Novinářům to potvrdil důvěryhodný zdroj. Soud, který má další z mnoha stání nařízeno na začátek prosince, bude muset zřejmě jeho stíhání zastavit. Zatím ale soud nedostal žádnou oficiální zprávu o úmrtí obžalovaného, řekla dnes mluvčí krajského soudu Lucie Jíchová.

Urbana, který měl na Plzeňsku několik ordinací, už v roce 2016 poslal soud na sedm let do vězení za to, že Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra vykazoval několik let péči o desítky pacientů a výkony, které nikdy neprovedl. Škoda přesáhla 20 milionů korun. Soud lékaři uložil kromě vězení ještě peněžitý trest a povinnost zaplatit pojišťovně přes 16 milionů korun. Vrchní soud ale předloni rozsudek zrušil a vrátil věc do Plzně. Obžaloba se následně rozšířila ještě o bývalého vedoucího plzeňské pobočky pojišťovny Josefa Cibulku a žalovaná částka nyní dosahuje téměř 50 milionů korun.

Lékař podle obžaloby ředitele pobočky uplácel vysokými sumami, luxusními dovolenými a podobně, aby jeho podvody kryl. Oběma obžalovaným, kteří jsou stíháni na svobodě, hrozí u soudu až deset let vězení. Urban podle informací nyní pracoval v Třeboni.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, soud, lékaři, Plzeň, úmrtí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.