Vyšetřování pádu vrtulníku, při kterém zahynuli čtyři lidé nabírá na obrátkách. Policie začala trestně stíhat firmu, kterou v době nehody vlastnil pilot vrtulníku. Informovala o tom Mladá fronta Dnes. Pilot byl v době nehody opilý, navíc měl propadlé osvědčení o zdravotní způsobilosti. Spolu sním zemřeli v troskách vrtulníku jeho tři obchodní partneři z Thajska.
Firmu vlastnil dvaatřicetiletý muž. Kdyby havárii vrtulníku přežil, byl by stíhaný on. „Pilot nebyl způsobilý k letu, protože neměl platnou zdravotní způsobilost a vrtulník pilotoval pod vlivem alkoholu v pásmu střední až těžké opilosti. V krvi mu byla prokázána hladina alkoholu 1,97 promile. Příčinou letecké nehody byla kombinace přecenění schopností a vlivu z hladiny alkoholu, která znemožnila bezpečnou pilotáž při extrémním manévru nízko nad zemí,“ uvedla už minulý rok vyšetřovací komise.
Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob umožňuje stíhat i firmu, pokud policie dospěje k závěru, že její statutární zástupce spáchal trestnou činnost v její prospěch nebo v rámci její činnosti.
Let vrtulníku, který skončil tragicky, byl součástí obchodního jednání. Krátce po nehodě mediální zástupce společnosti, které stroj patřil, řekl, že měli v Plzni na návštěvě zahraniční delegaci a dojednávali významný obchod.
Vrtulník spadl 5. září 2018 na halu firmy v plzeňské průmyslové zóně Borská pole. Kromě dvaatřicetiletého Čecha při nehodě zemřela šestačtyřicetiletá cizinka a dva cizinci ve věku 57 a 45 let. Bylo to jedno z nejtragičtějších leteckých neštěstí od vzniku České republiky, se čtyřmi oběťmi byla další dvě, a to v letech 1997 a 1998. Dosud nejtragičtější byla nehoda vrtulníku, při níž zahynulo v roce 2004 při cvičení u Náměšti nad Oslavou šest britských vojáků.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.