Počasí dnes21 °C, zítra23 °C
Sobota 3. června 2023  |  Svátek má Tamara

Podvodníci slibovali obětem výnosné investice a strašili je nabouráním do jejich účtu. Pak je připravili o balík

Falešné investice, vylákání údajů k platební kartě i historka o převodu peněz do zahraničí, to je stručný obsah trojice případů z Klatovska, kdy během několika posledních dní podvodníci připravili své oběti o nemalé finanční částky.

První případ podvodu se stal v Sušici, kde neznámý pachatel zkontaktoval telefonicky čtyřiadvacetiletého muže, kdy k hovoru použil telefonní číslo jedné z tuzemských bank. Poškozený tak netušil, že nejedná se zástupcem banky, ale s podvodníkem. „Ten jej informoval, že došlo k nabourání jeho účtu neznámým pachatelem a k pokusu převodu peněz do zahraničí. Dále muže vyzval, aby pomocí aplikace poskytl vzdálený přístup do počítače a také údaje ke své platební kartě, což poškozený učinil,“ uvedla policejní mluvčí Iva Vršecká.

Důvěřivý mladý muž v obavě o úspory ve svém internetovém bankovnictví potvrdil transakci, kterou podvodník převedl více než 17 tisíc korun na jiný účet. Policisté vyšetřují případ pro podezření ze spáchání podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněnému opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Další případ se stal tentokrát v Klatovech. Osmašedesátiletá žena prodávala na internetovém bazaru domácí spotřebič. Ozval se jí zájemce, který jí přes mobilní aplikaci zaslal odkaz. Žena na něj klikla a v odkazu vyplnila nejen údaje ke své platební kartě, ale i přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví. Pak už jen mohla sledovat, jak neznámý pachatel převedl téměř 42 tisíc korun z jejího spořícího účtu na běžný účet. Tyto peníze pak vybral v bankomatu.

Poslední podvod, který klatovští policisté vyšetřují se týká investic. „Neznámý pachatel se telefonicky spojil se sedmapadesátiletým mužem. Přesvědčil jej, aby prostřednictvím internetových stránek prováděl investice. Pod záminkou, že mu vyplatí výnosy z investic, muže přesvědčil, aby mu umožnil vzdálený přístup do počítače i do internetového bankovnictví. Z toho následně v několika platbách odcizil více než 185 tisíc korun,“ řekla mluvčí policie. Tento případ vyšetřují policisté pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to z podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky podvod, internetový podvod, neoprávněný výběr peněz, bankomat, falešné investice, vylákání údajů k platební kartě, historka o převodu peněz do zahraničí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.