úterý 20. dubna 2021 Marcela

Covidová Domažlická nemocnice přijala skokově mnoho pacientů a začal docházet kyslík

Mimořádná situace nastala o víkendu v Domažlické nemocnici, která se teď specializuje na covidovou péči. Z důvodu značného víkendového nárůstu počtu hospitalizovaných pacientů s onemocněním covid došlo k enormní spotřebě kyslíku. Nemocnice proto musela operativně zajistit a navýšit zásoby kyslíkových lahví. Kyslík operativně zapůjčily ostatní nemocnice v Plzeňském kraji. Do Domažlic včera bleskově mířily houkající sanitky s kyslíkovými lahvemi z mnoha míst regionu.  

„Domažlická nemocnice přijímala o víkendu přes 35 covidových pacientů, z nichž téměř polovina potřebovala přístrojovou plicní podporu. Kyslíkovou terapii ale vyžaduje naprostá většina pacientů, všichni na lůžkách intenzivní péče, což je toho času 25 pacientů a zhruba 70 dalších pacientů na standardních lůžkách,“ uvedl mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška.

A právě to je příčina enormní spotřeby kyslíku. Zatímco v době necovidové vydrží v nemocnici zásoby kyslíku dva až tři týdny, tak nyní je to v řádech dnů. „Tento víkend byla kvůli velkému množství příjmů spotřeba ještě vyšší. Proto nemocnice zajistila od dodavatele závoz v neděli v podvečer a z preventivních důvodů oslovila i sesterské nemocnice a záchranku o zápůjčku kyslíku,“ řekl Kokoška.  

Z Domažlické nemocnice se standardně transportují buď necovidoví pacienti, nebo i covidoví například s mírnějším průběhem na lůžka standardní péče, aby v Domažlicích uvolnili lůžka pro komplikovanější pacienty. „Kvůli velké víkendové spotřebě kyslíku se v neděli z preventivních důvodů přistoupilo k převozu šesti pacientů s velkou spotřebou kyslíku, aby jeho okamžitá spotřeba poklesla a byla zajištěna dodávka a bezpečnost všech zbývajících pacientů, než dorazila hlavní zásoba kyslíku od dodavatele,“ dodal mluvčí krajských nemocnic.

Do Domažlické nemocnice teď transportují záchranáři covid+ pacienty s těžším průběhem nemoci z celého kraje. V současnosti má pro covidové pacienty k dispozici 127 lůžek. Ještě před 14 dny jich bylo jen 43! Od té doby prošla nemocnice proměnou na zařízení se specializací na covidovou péči.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto FN Plzeň

Štítky kyslík, kyslíkové láhve, Domažlická nemocnice, koronavirus, pacient s COVID-19, covid pacienti, specializovaná nemocnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.